Z furtki została edukacja
Audyt odnawiający Certyfikat ISO 14001 dla Raciborza przebiegł pomyślnie, miasto nadal będzie stosować tę normę w zarządzaniu.
Czy magistrat wystarczająco korzysta z eko-wyróżnika, który na początku wieku miał być sposobem na promocję grodu i europejskie fundusze?
28 maja na raciborskim Rynku dzieci i młodzież prezentowały się ekologicznie na dorocznym festynie. Trwał ponad 5 godzin. O ochronie przyrody śpiewały i recytowały zarówno przedszkolaki jak i uczniowie podstawówek. Na tańcu skupiły się gimnazja. To już dziesiąty raz, magistrat w ten sposób przypomniał, że posiada Certyfikat ISO 14001 – Zarządzania Środowiskowego. Tę normę jakości, którą Racibórz miał jako pierwszy w Europie, postrzegano jako furtkę do pozyskiwania pieniędzy na przedsięwzięcia ekologiczne ze źródeł unijnych. To się jednak nie sprawdziło i pozostał sposobem na edukację ekologiczną. Zasady ISO stosuje 19 placówek miejskich, a mogą dołączyć kolejne. Poważnie przymierza się ZWiK, raczej nieprędko wejdzie do tego systemu PRD (starej otaczarni daleko do eko). – Na pewno z niego nie zrezygnujemy, zwłaszcza, że jego odnawianie potaniało. O połowę, bo więcej jest audytorów do tego uprawnionych – mówi prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Za przeprowadzony audyt samorząd zapłacił ponad 60 tys. zł.
(ma.w)