Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (936) Data wydania: 20.04.10

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z całego Śląska zbierają makulaturę, baterie, zużyty sprzęt. Uczą się jak oszczędzać wodę i energię elektryczną. Wszystko w ramach wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla szkół i przedszkoli, który już organizuje Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów odbywa się pod hasłem: Ekozespoły chronią klimat.
 
Inicjatorem programu jest Fundacja GAP Polska z Warszawy. Rybnicki ośrodek otrzymał na organizację przedsięwzięcia  27 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
– Wspieramy nie tylko konkretne inwestycje, ale także działania związane z budzeniem świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes  WFOŚiGW.
 
Segregują, zbierają, oszczędzają
 
Głównym celem konkursu jest, jak mówią organizatorzy, konieczność wychowania młodych ludzi w duchu zrównoważonego rozwoju.
 
– Chodzi o wprowadzenie trwałych nawyków w życiu codziennym, które mają doprowadzić do wytwarzania mniejszej ilości odpadów, zmniejszania zużycia energii i wody i zapobiec marnotrawieniu surowców – wyjaśnia  Anna Ogrodnik, konsultant w RODiIP WOM Rybnik.
 
Nie tylko w szkole
 
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. W tym roku do konkursu zgłosiło się 2500 uczniów wraz z nauczycielami-koordynatorami z całego Śląska. Nie brakuje wśród nich placówek z Raciborszczyzny. Wśród nich jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 3 z Raciborza- Brzezia, zwycięzca poprzedniej edycji na szczeblu wojewódzkim i w etapie ogólnopolskim.
 
Startujemy w konkursie od czterech lat. Wciąż udoskonalamy nasze działania na rzecz ochrony środowiska, tak aby zajęcia nie były nudne i angażowały do udziału także mieszkańców dzielnicy Brzezie, gdzie mieści się szkoła – mówi Małgorzata Popiel-Łapiniak, dyrektor SP nr 3 i koordynatorka akcji.
 
Lista działań jest długa
 
Pomysłowości organizatorom nie brakuje. Podstawą działalności ekologicznej placówki jest System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001, którym objęto ok. 20 jednostek Miasta Racibórz. Szkoła robi zbiórki makulatury, baterii, zużytego sprzętu, złomu. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o surowce wtórne to „trójka” jest prawdziwym liderem. W ubiegłym roku uczniowie zebrali 15 ton makulatury, co dało im także pierwsze miejsce w mieście. Za zebranie 343 kg baterii szkoła uplasowała się na drugiej pozycji. Aby zachęcić mieszkańców Brzezia do oddawania zużytego sprzętu uczniowie wręczali sadzonki, na które pieniądze pozyskano z  raciborskiego Urzędu Miasta.
 
Uczą się sami, uczą innych
 
– Ludzie chętnie się angażują w tego typu akcje, może dlatego, że na terenie dzielnicy znajduje się Miejskie Składowisko Odpadów, więc robią wszystko, aby mimo to było tutaj ładnie i czysto – dodaje dyrektor SP nr 3.
 
Uczniowie w ramach zajęć mieli zresztą okazję być z wizytą na terenie składowiska, gdzie poznali tajniki nowoczesnego procesu utylizowania odpadów, a także w Przedsiębiorstwie Komunalnym, gdzie zamykany jest proces segregacji odpadów. 
 
Mało kto wie, że do podgrzania wody przedsiębiorstwo wykorzystuje gazy, które wytwarzają się podczas składowania  odpadów – opowiada Małgorzata Popiel-Łapiniak.
 
Zdrowe nawyki to podstawa
 
Szkoła propaguje także zdrowe żywienie. W sklepiku nie ma chrupek, słodkich batonów i napojów. Zamiast tego każdy uczeń może kupić chipsy jabłkowe, soki owocowe czy wodę mineralną.
 
Uczniowie angażują do działań ekologicznych także swoich młodszych kolegów z przedszkoli. Specjalnie dla nich przygotowali przedstawienia teatralne.
 
Do listy działań podejmowanych w ramach konkursu można zaliczyć także budowę budek lęgowych dla ptaków, które zawisły na drzewach wokół szkoły i w pobliskim lesie, dzień bez samochodu czy akcje, podczas których do mieszkańców Brzezia w formie ulotek trafiają informacje na temat oszczędzania energii, wody czy wykorzystywania surowców wtórnych.
 
Finał tuż, tuż
 
Konkurs powoli dobiega końca. „Trójka” podobnie jak inni uczestnicy musi do maja przesłać sprawozdanie z podjętych działań. Oceni je powołana przez rybnicki WOM komisja konkursowa.  Najlepsi z etapu wojewódzkiego przejdą do eliminacji ogólnopolskich.
 
(j.sp)