Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (931) Data wydania: 16.02.10

Opóźniony zbiornik Racibórz

Do starostwa zjechało się mnóstwo oficjeli by mówić i słuchać o inwestycji dotyczącej trzech województw.
Wspólne posiedzenie Rad Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry odbyło się w Raciborzu 11 lutego.
 
Sala, w której obradują radni powiatu pękała w szwach, trzeba było dostawiać krzeseł, bo tylu było przyjezdnych. Co prawda zapowiadano obecność wojewodów i marszałków trzech województw, ale przybył „drugi garnitur” tych urzędów. Z raciborskich samorządowców w wielogodzinnym posiedzeniu uczestniczyli: starosta Adam Hajduk (w roli gospodarza) i wójtowie Leonard Fulneczek z Józefem Stukatorem, bo na terenie Krzyżanowic i Kornowaca powstanie suchy zbiornik Racibórz Dolny.
 
– Chociaż inwestorem jest RZGW Gliwice, to zbiornik budujemy dla Polski. Zapomnijmy o pomniejszych interesach – mówił Artur Wójcik, zastępca dyrektora gliwickiego zarządu. Tłumaczył, że inwestycję blokował długi czas brak finansów, które właściwie są dostępne dopiero od roku. Wójcik mówił o skali przedsięwzięcia. – 6 mln metrów sześciennych nasypów hydrotechnicznych. Ta wartość daje pojęcie inwestycji – podkreślał.
 
Wśród problemów, na jakie napotyka budowa, wymienił: wysiedlenia mieszkańców, pozyskiwanie gruntów pod polder, możliwości finansowe i ochronę przyrody.
 
W końcu 2015 roku zbiornik ma być gotowy
Przepisy prawa europejskiego przedłużyły procedurę przetargową na wyłonienie konsultanta projektu. Stąd półroczne opóźnienie w terminarzu budowy Zbiornika Racibórz. Końcówka roku 2015 to data zakończenia tej inwestycji. W RZGW liczą, że za pół roku ogłoszą przetarg na wykonawcę zadania. Muszą pozyskać więcej pieniędzy, chcą je zdobyć w unijnym Funduszu Spójności. Potrzeba ich więcej, bo zmieniły się relacje walutowe.
 
(ma.w)