Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (926) Data wydania: 12.01.10

Maślaków nie trzeba będzie szukać w lesie

Niedługo po smaczne grzyby zamiast do lasu będzie wystarczyło się wybrać do własnego ogródka.
Kupując specjalną sadzonkę sosny lub modrzewia będzie można stać się właścicielem grzybni. Po posadzeniu w ogrodzie, pod drzewkiem pojawią się maślaki.
 
Sadzonki drzew, wokół których będą rosły grzyby jadalne, to najnowsze dokonanie Szkółki Kontenerowej w Nędzy, gdzie od lat prowadzi się prace związane z mikoryzą. Mikoryza to symbioza – to skomplikowane określenie oznacza biologiczną „współpracę” grzybów i korzeni roślin. Takie współżycie przynosi korzyści zarówno grzybom żyjącym na korzeniach modrzewia jak i samemu drzewku. Do tej pory w szkółce w Nędzy udało się w drodze mikoryzy wyhodować włośniankę rosistą i lakówkę pospolitą. Są to grzyby niejadalne, które jednak korzystnie wpływają na drzewa, na których rosną.
 
Teraz w ten sam sposób udało się wyhodować sadzonki drzew zaszczepione maślakiem, grzybem jadalnym. Technologię we współpracy ze szkółką opracował prof. Stefan Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na razie szkółka ma kilkaset sztuk sadzonek dla celów promocyjnych. Jednak już zainteresowanie tym odkryciem jest bardzo duże. – Dzwonili do nas już ludzie, którzy pytali o możliwość kupna sadzonki – przyznaje Kornelia Arent ze szkółki kontenerowej. Niestety te będą w sprzedaży za jakieś dwa lata. Ich cena nie powinna przekroczyć 5-6 zł. – Czekamy na pełną technologię produkcji sadzonek. Jak zdążymy, na wiosnę zaszczepimy część sadzonek i za dwa lata będziemy mogli je sprzedawać. Być może wcześniej dostępny będzie biopreparat, dzięki któremu samodzielnie można będzie zaszczepić sadzonkę – dodaje Kornelia Arent.
 
Jak powstaje taka sadzonka? W specjalnych doniczkach, tzw. kasetach, mieszany jest substrat torfowy z biopreparatem. Kiedy doniczka się wypełni, następuje siew. Korzenie kiełkującej rośliny natrafiają na strzępki grzybni co jest poczatkiem mikoryzy. Przez sześć tygodni roślinę przechowuje się w szklarni, następnie trafia na zewnątrz, na pola i do lasu, gdzie przechodzi hartowanie. Siew trwa od marca, a jesienią można wysadzać sadzonki. – Technologia hodowania maślaka jest droższa, dlatego nie trafi do lasu, będzie przeznaczona wyłącznie dla celów konsumpcyjnych – mówi Kornelia Arent. W szkółce kontenerowej dostępne będą dwa rodzaje sadzonek – sosny zaszczepionej maślakiem zwyczajnym i modrzewia z maślakiem żółtym.
 
W szkółce w Nędzy cieszą się z nowego odkrycia. – Chyba każdy chciałby mieć grzyby jadalne u siebie w ogródku, a teraz będzie to możliwe. Dla nas jednak ma to ogromne znaczenie edukacyjne – mówi pani Kornelia. Niewykluczone jest, że skutkiem dalszych badań będzie wyhodowanie innego grzyba, najbardziej prawdopodobne jest, że będzie to koźlarz. Raczej nie ma co liczyć natomiast, że w ten sposób uda się wyhodować borowiki. Te rosną bowiem wokół drzew, które liczą sobie po kilkaset lat.
 
(e.Ż)