Nie tylko o sztucznym sercu
W piątek, 9 października, można było dowiedzieć się więcej m.in. o sztucznym sercu i transplantologii. Być może już w przyszłym roku w Raciborzu otwarta zostanie kardiologia.
Konferencja „Nauka i technika blisko serca” zorganizowana została w ramach II Raciborskich Dni Nauki i Techniki w raciborskim szpitalu. Z wykładem i prezentacją pt. „Polskie drogi do serca” wystąpił dr Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi z Zabrza. – Swój wykład chcę poświęcić pamięci profesora Religi, z którym miałem okazję pracować, ale nie będzie to wykład biograficzny – zapowiedział dr Nawrat na samym wstępie.
Przybyli mieli okazję dowiedzieć się, czym jest zastawka serca, sztuczne serce i komory wspomagania serca. Różnica w ich działaniu pokazana została na specjalnych modelach. Zaprezentowano również manualne narzędzia laparoskopowe, sprzęt i narzędzia laboratoryjne, jakimi posługują się naukowcy prowadzący hodowle komórkowe, oraz manekiny z wszczepionymi komorami serca.
– Konferencja może być taką dobrą zapowiedzią otwarcia w Raciborzu kardiologii, które planowane jest na przyszły rok – zdradziła rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Raciborzu Karolina Kunicka. – Trwają rozmowy w tej sprawie z kliniką z Zabrza. Miałby być to ich oddział zamiejscowy, gdzie pracowaliby ich specjaliści – mówi dyrektor Ryszard Rudnik, który nie chce na razie zdradzać szczegółów przedsięwzięcia.
Na konferencji nie zabrakło m.in. Jana Kalabińskiego – przewodniczącego komitetu organizacyjnego II Raciborskich Dni Nauki i Techniki, oraz Krystiana Pilszaka ze Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca, który był inicjatorem tego spotkania.
W ramach II Raciborskich Dni Nauki i Techniki raciborzanie mogli także odwiedzić wystawę pn. „Nauka i Technika Blisko Młodzieży”, która otwarta została w czwartek w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu, oraz wystawę poświęconą architekturze budownictwa drewnianego Konrada Wachsmanna w raciborskim Oddziale Archiwum Państwowego. Można było wziąć udział w spotkaniach z Kołem Naukowym Geologów Politechniki Śląskiej z Gliwic i pracownikami Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy zaprezentowali pojazd elektryczny „Elipsa”, a także z dyrektorem Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Była również okazja do nauczenia się udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w nagłych wypadkach, dzięki Grupie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
(JaGA)