Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 24 (896) Data wydania: 16.06.09

Burza była za duża

Pracownicy RCK czują się urażeni nazywaniem ich „złodziejami kultury” przez radnego Piotra Klimę, prezesa Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Tancerze, których uczy Jakub Rusin, czują się jak dzieci rozwodzących się rodziców. Bo Strzecha i uniwersytet Piotra Klimy nie mogą dojść do ładu z nazwą zespołu tanecznego.

– Kiedy przeczytałem w Nowinach artykuł „To jest złodziejstwo kultury”, to jakbym w twarz dostał – nie kryje emocji Jakub Rusin, choreograf z Raciborskiego Centrum Kultury. Od lat pracuje z Zespołem Pieśni i Tańca Strzecha. Mówi, że wykonuje swą pracę bez jakichkolwiek złych intencji, więc „nigdy nie czuł się złodziejem”, a tak odbiera słowa Piotra Klimy wypowiedziane pod adresem RCK na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta. Klima poczuł się wówczas dotknięty, bo z okazji 50-lecia zespołu promowano nazwę „Seniorzy Strzechy”, a zdaniem prezesa ŚUTW skład tej formacji opiera się na jego studentach, o czym nawet nie wspomniano.

Pracownika Strzechy wspiera Aleksandra Orłowska, która była I opiekunem grupy tanecznej, prowadzonej teraz przez Rusina. – Burza wokół sprawy była za duża. Mówimy o jubileuszu Strzechy, wewnętrznej, miejskiej imprezie. Gdyby nazywano nas jej seniorami na jakichś wojewódzkich przeglądach, krajowych imprezach, to uznałabym to nadużyciem. Ale nie zgadzam się na określanie sprawy kradzieżą, bo to wyolbrzymianie tematu. Wszyscy wiedzą, skąd jesteśmy – tłumaczy Orłowska, dodając, że „RCK nawet po nich sprząta“.

Dyrektor Janina Wystub na imprezie jubileuszowej przeprosiła za niedopatrzenie i poinformowała publikę, że tancerze wywodzą się ze ŚUTW. Klimie to jednak nie wystarcza. – Jak to wywodzą się? Przecież oni go tworzą – twierdzi. Jego zdaniem „zabieranie zespołu uniwersytetowi pozbawia go możliwości starań o różne dotacje”. – No bo wtedy nie mamy zespołu, to o jedną mniej z naszych aktywności, trudniej o pieniądze, gdy wniosek jest uboższy – wyjaśnia prezes.

– Naukę tańca traktuję niczym eliksir młodości, realizuję tu marzenia z dzieciństwa – mówi Marianna Ehring. Jak nazywa się zespół, w którym tańczy, ma dla niej niewielkie znaczenie. Inna tancerka Elżbieta Wądołowska twierdzi, że czuje się jak dziecko rozwodzących się rodziców – Strzechy i ŚUTW.

Rozwiązaniem sytuacji ma być podpisanie umowy o współpracy między stowarzyszeniem a RCK. Jak mówi wiceprezes ŚUTW Czesława Kordyaczny, doszło już do rozmów z dyrektor Wystub w tej sprawie i obie strony są bliskie porozumienia. – Myślę, że przed nowym rokiem akademickim złożymy podpisy na takim dokumencie – mówi pani Czesława.

(ma.w)