W nagrodę na rozprawę
Adam przeszedł etap szkolny i wojewódzki zanim mógł zmierzyć się w finale zorganizowanym, 19-20 kwietnia, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był jedynym przedstawicielem Raciborszczyny i jednym z 81 uczniów z całej Polski, którym udało się dotrzeć do ostatecznych zmagań. – Finał ogólnopolski jest egzaminem ustnym, w komisji zasiadają największe w Polsce autorytety prawnicze – wyjaśnia Krystian Łyczek, nauczyciel Adama, który pomógł mu w przygotowaniach do olimpiady. – Egzamin polegał na odpowiedzi na 3 pytania. Jedno dotyczyło historii najnowszej po 1918, drugie WOS-u, a trzecie obejmowało zagadnienia międzynarodowej ochrony praw człowieka z naciskiem na europejski system ochrony praw człowieka – wspomina uczeń.
Raciborzanin ostatecznie zajął V miejsce. – Tytuł laureata gwarantuje mi m.in. indeks na prawo na UJ – mówi szczęśliwy maturzysta. Poza tym wziął udział jako jeden z 10 wybranych w superfinale, w którym przyznano mu nagrodę dla najlepszego uczestnika procesu pokazowego w postaci wyjazdu na rozprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. – 10 najlepszych laureatów brało udział w superfinale procesowym. Po uprzednim wylosowaniu roli procesowej i całonocnej pracy nad przygotowaniem kazusu, jeden z superfinalistow był obrońcą państwa pozwanego za naruszenie praw człowieka (na podstawie EKPC) natomiast drugi pełnomocnikiem strony skarżącej. Odpowiedź odbywała się przed powiększonym jury, w skład którego wchodzili sędziowie Sądu Najwyższego, członkowie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz profesorowie prawa – opowiada laureat.
– Sukces Adama sprawił mi wiele radości, ponieważ Olimpiada Praw Człowieka wymaga nie tylko bardzo dobrej znajomości historii, zwłaszcza najnowszej, oraz zagadnień z wiedzy o społeczeństwie, ale również bardzo dzisiaj ważnej problematyki praw człowieka – podsumowuje nauczyciel historii i WOS-u Krystian Łyczek.
(oprac. JaGA)