Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (831) Data wydania: 18.03.08

Powiat raciborski starszy od rybnickiego

Raciborzanie zaprezentowali swoje referaty na sesji poświęconej dziejom powiatu rybnickiego.

Sesja odbyła się 4 marca w sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Miała tytuł „Z kart historii powiatu rybnickiego”. Patronat nad przedsięwzięciem objęły władze miasta i powiatu rybnickiego, zaś opiekę merytoryczną sprawowało Muzeum w Rybniku. W konferencji wystąpiło aż 21 prelegentów z różnych stron Polski, a nawet z Niemiec.

Nasz rejon reprezentował dr Norbert Mika, przewodniczący Rady Powiatu, który występował tam również w roli przewodniczącego obrad i autora referatu pt. „Pruskie powiaty na Górnym Śląsku w latach 1741 – 1871”. Swoją uwagę skupił na roli, jaką odegrały powiaty w oświeceniowej koncepcji króla Prus Fryderyka II, dążącego do stworzenia nowoczesnego państwa, rządzonego przez lojalnych urzędników. Pruskie powiaty zastąpiły dawne księstwa i wolne państwa stanowe na Śląsku. Stojący na czele powiatów landraci (starostowie) mieli za zadanie chronić ludność przed samowolą feudałów, dbać o interesy króla, jak również ściągać podatki od miejscowej ludności. Nowe twory administracji pruskiej pojawiły się w 1741 r., a następnie w 1818r. zostały gruntownie zreformowane. Utworzenie powiatów było zjawiskiem korzystnym dla samego Górnego Śląska, którego granice zostały wyraźnie poszerzone o wschodnie rubieże dolnośląskie, czyli ziemię nyską, grodkowską i kluczborską. Racibórz stał się stolicą powiatu już w 1741 r. Znacznie młodszy był tutaj Rybnik, który wraz z okolicznymi miejscowościami, został podniesiony do rangi siedziby władz powiatu dopiero w 1818 r.

Wystąpienie dr Norberta Miki, na co dzień dyrektora Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko zawodowych historyków, ale również zwykłych miłośników dziejów tej części Górnego Śląska. Referat wspomnianego prelegenta ubogacony został prezentacją multimedialną wykonaną przez Ewę Kuźnik – nauczyciela informatyki wspomnianego gimnazjum. Na konferencji wystąpił także Krzysztof Stopa, pracownik Archiwum Państwowego w Raciborzu. Tematem jego referatu była „Przydatność raciborskiego zasobu archiwalnego do badań nad historią powiatu rybnickiego.

Materiały konferencyjne wydane zostały drukiem w tomie 6 „Zeszytów Rybnickich”, pod wspólnym tytułem „Z kart historii powiatu rybnickiego”. Praca liczy 394 strony, niektóre w formie ilustracji.

(red.)