Cantate znaczy śpiewajcie
Mieszany chór „Cantate”, mający w swym repertuarze głównie pieśni kościelne, ludowe, ale także znanych kompozytorów jak Moniuszki, Szuberta, czy Mozarta obchodził 7 czerwca dziesięciolecie istnienia.
Powstał on we wrześniu 1997 r., jako organizacja mniejszości niemieckiej DFK. Do jego utworzenia przyczynił się Norbert Glatter, były mieszkaniec Pawłowa. – Chciałem by w mojej rodzinnej miejscowości powstał podobny chór do tego, w którym od 28 lat śpiewam w Niemczech – tłumaczy życzenie utworzenia chóru jego ojciec. We wsi było kilka osób, które pod okiem Henryka Kuczy śpiewały i grały na akordeonie, zrodził się więc pomysł zaproszenia ich do Niemiec i pokazania im występu dziś dobrze zaprzyjaźnionego niemieckiego chóru Offstein. Gdy we wrześniu 1997 r. do Pawłowa przyjechał znakomity dyrygent Aumann, próby rozpoczęły się jeszcze tego samego dnia. – Przyjechaliśmy o 18.00, a już o 20.00 zebrana grupa ćwiczyła. I tak przez trzy godziny dziennie – wspomina pan Norbert. W Łubowicach, wraz z pierwszym koncertem, miało miejsce poświęcenie sztandaru i oficjalne przyjęcie nazwy „Liederkranz Cantate Paulsgrund”. Od września 1997 roku do czerwca 2005 chór prowadziła Maria Hercog. Obecnym dyrygentem jest Łukasz Paweł Herba. – Każdy kto chce śpiewać jest u nas mile widziany, jednakże musi pomyślnie przejść przesłuchanie – mówi o naborze nowych członków dyrygent Herba. Chór liczy 35 osób. Są to mieszkańcy Pawłowa, Żerdzin, Pietrowic Wielkich, Krowiarek i Cyprzanowa. Najstarszy śpiewak, tenor Teodor Kuroczik ma 72 lata i jest związany z chórem od początku jego założenia. Najmłodszą zaś jest ośmioletnia Simona Kuroczik, która członkiem jest od dwóch lat. – Śpiewanie mam po ojcu. Mamy rodzinne tradycje, bo w naszej rodzinie śpiewa żona, córka, wnuk i wnuczka. Trzeba mieć jednak dużo samozaparcia by traktować próby jako najważniejsze – mówi pan Teodor.
Chór na stałe wpisał się w życie kulturalne ziemi raciborskiej. Usłyszeć go można podczas corocznych koncertów kolędowych, maryjnych Josepha von Eichendorffa, pieśni ludowych Trojok, czy koncertów im. Stanisława Moniuszki. Jako jedyny chór gminy Pietrowice Wielkie, reprezentuje gminę na Dniach Otwartych Rolnictwa w Mikołowie oraz występuje w Zakładzie Karnym w Raciborzu.
B.S.