Chorzy na cukrzycę insulinozależną muszą przestawić się na inny schemat leczenia
Zmienił się również typ wstrzykiwaczy, z których mogą korzystać pacjenci. Zniknęły insuliny we wstrzykiwaczach NovoLet i InnoLet oraz preparaty Mixtard 10 i Mixtard 20 we wkładach Penfill, zawierające odpowiednio 10% i 20% insuliny krótk odziałającej. Wprowadzono wstrzykiwacze wielokrotnego użytku – peny z wymiennym wkładem o nazwie NovoPen.
Pacjenci mogą skorzystać z oferty innych producentów, proponujących preparaty o tym samym składzie lub dobrać terapię w ramach innych dostępnych preparatów Novo Nordisk (o innych proporcjach insuliny krótko działającej). Jakakolwiek zmiana wymaga jednak konsultacji z lekarzem diabetologiem, który oceni jaki lek będzie dla danego pacjenta najodpowiedniejszy.
– Pacjenci mają wątpliwości. Staramy się udzielić im jak najpełniejszych informacji – mówi dr farm. Stanisław Piechula, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. – Decyzji o zmianie insuliny na inną nie może jednak podjąć farmaceuta, gdyż jeśli w preparacie zmieniają się proporcje insuliny krótko działającej, to mamy już do czynienia z innym lekiem, który nie jest odpowiednikiem danej insuliny. Decyzję o zmianie terapii powinien więc wtedy podjąć lekarz. Nie ma jednak powodów do obaw. Na rynku pozostają odpowiedniki wycofywanych insulin o tym samym składzie, tylko innej nazwie producenta. Zgodnie z ustawą każda apteka ma obowiązek poinformowania o nich pacjenta – dodaje.
Chorzy, którzy leczą się jednym z typów wycofywanych insulin powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza diabetologa, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Nie wolno przerywać terapii z powodu wycofania ze sprzedaży leku, którym pacjent leczył się dotychczas.
– W naszym okręgu zaledwie dziesięć osób używa insuliny, która została wycofana. W naszej aptece kupowało ją siedem osób. Lekarze już w listopadzie otrzymali informacje, żeby przestawić pacjentów na inny schemat leczenia. Jednorazowe wstrzykiwacze wycofano z przyczyn ekologicznych oraz ekonomicznych. Ekologicznych, aby ograniczyć liczbę zużytego sprzętu przeznaczonego do utylizacji, a ekonomicznych, aby obniżyć cenę produktu, bowiem przewyższała tę, którą NFZ jest w stanie zrefundować. Do tej pory nikt nie skarżył się na wprowadzone zmiany. Obsługa penów z wymiennym wkładem nie jest trudna, to kwestia przyzwyczajenia – mówi Ewa Szwedo, właścicielka Apteki pod Różami w Raciborzu.
Wycofywane insuliny mają swoje odpowiedniki na rynku. Ich używanie nie będzie wymagać zmiany schematu dawkowania. Wystarczy poprosić o radę lekarza. Można też nadal leczyć się preparatami tego samego producenta, ustalając dodatkowe wstrzyknięcie preparatu w ciągu dnia. Będzie to konieczne ze względu na zmianę proporcji insuliny krótko działającej w preparacie (z 10% lub 20% na 30%, 40% lub 50%). Bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Zmiany proporcji insuliny krótko działającej do insuliny o średnio długim czasie działania w przyjmowanej dotychczas mieszance nie dla wszystkich pacjentów mogą być obojętne.
(e)