Modelarze mają przyszłość
Już od września w Kuźni Raciborskiej będzie możliwość nauki w zawodzie modelarza.
Od zeszłego roku szkoła współpracuje z Rafametem, kształcąc na potrzeby zakładu przyszłych tokarzy, teraz, na podobnych zasadach, ma dołączyć Zespół Odlewni.
Nauka potrwa trzy lata. Uczniowie będą odbywać praktykę w Zespole Odlewni, jako pracownicy młodociani, pobierając w pierwszym roku nauki wynagrodzenie w kwocie ok. 150 zł brutto. Po jej zakończeniu jest możliwość dalszego kształcenia w systemie zaocznym. – Nauka będzie się ściśle łączyć z praktyką. Nieobecności w szkole będą traktowane jak nieobecności w pracy, co może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Będzie to dodatkowa motywacja dla uczniów – uważa Kazimierz Szczepanik.
Szkoła zamierza zapoznać ze swoją ofertą gimnazja z powiatu raciborskiego i nie tylko. – Liczymy na to, że atrakcyjne warunki spowodują zainteresowanie gimnazjalistów z różnych miejscowości. Zakład oferuje uczniom praktykę na bardzo wysokim poziomie. Firma zawsze słynęła z tego, że kładła duży nacisk na dobre przygotowanie swoich absolwentów, a ci w krótkim czasie stawali się pełnoprawnymi pracownikami zakładu – podkreśla dyrektor ZSOiT.
Niewątpliwym plusem tej oferty jest możliwość stałego zatrudnienia. – Każdy z pierwszego rocznika, który skończy naukę, może liczyć na stałą pracę. W następnych rocznikach co roku jesteśmy w stanie przyjąć 10 osób – mówi Roman Mróz, prezes zarządu Zespołu Odlewni „Rafamet” Sp. z o.o. – Popyt na odlewy jest w tej chwili duży, więc jest pewność co do stabilności firmy. Uczniowie będą odbywali u nas autentyczną praktykę, wykonując czynności technologiczne i zapoznając się ze wszystkimi operacjami technologicznymi jako formierze, modelarze i rdzeniarze. W interesie naszego zakładu jest, aby podczas tych trzech lat jak najwięcej się nauczyli, więc na pewno dołożymy starań, aby ta praktyka była owocna – dodaje. Ponadto młodociani pracownicy będą mieli okazję podjąć pracę w wakacje.
ZSOiT w dalszym ciągu zamierza rozwijać swoją ofertę edukacyjną, planowane jest m.in. kształcenie w zawodzie ślusarza.
Kazimierz Szczepanik – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
Jest zapotrzebowanie na młodych, wykwalifikowanych pracowników. Dlatego postanowiliśmy utworzyć klasę o profilu modelarz–odlewnik. Jest to nawiązanie do tradycji, gdyż przed laty, gdy jeszcze funkcjonowaliśmy jako szkoła przyzakładowa, a odlewnia była częścią Rafametu, taki kierunek u nas był.
Dominik Płachciak
Myślę, że to bardzo dobra oferta. Niewątpliwie ważnym czynnikiem przemawiającym za jest premia pieniężna oraz dobre warunki praktyki. Nie bez znaczenia jest to, że zakład zapewnia pracę po zakończeniu nauki. Na pewno warto się zastanowić.
Mariusz Fijałkowski
Otwarcie nowego kierunku w szkole to dobry pomysł. Można mieć dobry zawód, dostając przy okazji za praktykę 150 zł. Wiem, że warunki praktyki są dobre, bo mój brat tam chodzi. Ja myślałem raczej nad pójściem do technikum, ale jeszcze zobaczymy.
(e.Ż)