Maraton dla wytrwałych
Jego organizatorem było G3 w Raciborzu, a także placówki zagraniczne: Zakladni Škola w Opavie – Kylešoviacach (Czechy), Eichendorffschule w Wetzlar (Niemcy), Ekänes Lukio (Finlandia) oraz Instituto Licealne Statale „G. Milli” (Włochy) i inne.
Nauczyciele wymienionych szkół przygotowali 150 zadań, prezentowanych w wersji polskiej, czeskiej, angielskiej i niemieckiej. Uczniowie rozwiązywali je od 8.00 do 20.00.
W trakcie maratonu przewidziano przerwy, w czasie których uczestnicy mogli spożyć posiłek lub wziąć udział w ćwiczeniach gimnastycznych. Aby uczeń mógł stanąć do rywalizacji w tym niecodziennym konkursie, musieli się zgodzić jego rodzice.
Maraton odbywał się w każdym kraju osobno, w jednej z wybranych szkół. Jego uczestnicy komunikowali się jednak z kolegami z innych krajów poprzez Internet, wymieniając doświadczenia, gdy chodzi o rozwiązywanie zadań.
Rozwiązane zadania sprawdzała komisja z danego kraju, składająca się z nauczycieli matematyki z różnych szkół, która po około 2 tygodniach ogłosi wyniki. W tym roku ze strony polskiej w komisji znaleźli się: Izabela Kubita, Marzena Bugiel i Maria Ozimek. Wśród osób zaangażowanych w organizację konkursu byli: Sylwia Bąk, Grażyna Malinowska, Agnieszka Litwa, Ewa Kuźnik, Monika Holek, Mirella Obłąg, Magdalena Adamczyk, Marcin Koczy, Krystyna Cyfka, Helena Krettek, Krzysztof Wolny i Renata Klobuczek.
Nad tegoroczną edycją Międzynarodowego Maratonu Matematycznego patronat objął Minister Edukacji Narodowej, Śląski Kurator Oświaty i Starosta Raciborski. Uzyskanie patronatu Ministra Edukacji Narodowej nie było sprawą prostą. Kilka miesięcy wcześniej należało złożyć obszerną dokumentację, związaną z tym konkursem, a także fachowe opinie innych kompetentnych jednostek.
Uroczyste podsumowanie MAR-MAT-u i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się 29 marca z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, Starosty Raciborskiego i Prezydenta Miasta Racibórz w G 3 w Raciborzu.
(r)