Teraz ciepło będzie tańsze
– Musieliśmy zareagować na coraz wyższe koszty centralnego ogrzewania. Przy relatywnie niskim czynszu mieliśmy o wiele wyższe koszty co. Wpływ na to miał brak nowoczesnej kotłowni i nieprzystosowanie instalacji – mówi Witold Ciuberek, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.
W latach 2004/06 przy współpracy wspólnot mieszkaniowych, zarządu osiedla i Rady Mieszkańców udało się we wszystkich budynkach z c.o. przeprowadzić modernizację zewnętrznej instalacji c.o., regulację i opomiarowanie. Pierwsze efekty są już widoczne. – Rozliczenie za 2006 r. wykazało oszczędności na budynkach objętych modernizacją, co umożliwiło w 2007 r. zmniejszenie wysokości opłat za co. W tej chwili opłata za co wynosi 3,49 zł/m kw., ale od 1 kwietnia stawki się zmniejszą, będą ustalane na podstawie rocznych rozliczeń, w granicach 2,90–3,30 zł/m kw. – informuje Witold Ciuberek.
Jak przekonuje dyrektor ZGKiM, pomysł modernizacji co początkowo budził duże opory ludzi. – Zarzucano nam, że robimy modernizację od końca, że budynek powinien być najpierw ocieplony, konieczna jest wcześniejsza wymiana stolarki. Jednak z symulacji i doświadczeń innych miast wynikało, że nawet przy takim stanie budynku jest możliwość zaoszczędzenia ok. 20 % energii – dodaje. Okazało się, że nie niektórych budynkach udało się zaoszczędzić nawet więcej niż 20% ciepła.
Dużo zależy od lokatorów, którzy mają teraz możliwość regulacji temperatury. Wcześniej mieszkańcy po zakończeniu sezonu grzewczego musieli dokonywać dopłat za ogrzewanie. W 2006 r. w przypadku wszystkich budynków objętych modernizacją pojawiły się zwroty.
Zaproponowaliśmy właścicielom mieszkań, żeby tych oszczędności nie konsumować, ale przeznaczyć na dalszą modernizację w postaci docieplenia budynków, podnosząc opłaty na tzw. fundusz remontowy – mówi Dawid Budek, kierownik Działu Eksploatacyjno-Administracyjnego. – Każda kolejna inwestycja ogranicza bowiem skutki podnoszenia opłat przez PEC. W tej chwili, mimo iż ceny energii poszły w górę, my i tak zwracamy znaczne kwoty – dodaje.
Jeszcze w marcu odbędą się zebrania wspólnot mieszkaniowych, na których zostaną przedstawione założenia do wieloletniego programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Poruszona tam zostanie kwestia termomodernizacji bloków. ZGKiM jest też w trakcie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Nastąpiła ona już w 80% budynków z co.
(e.Ż)