W skrócie - Powiat raciborski
Z myślą o ludziach
Raciborska Izba Gospodarcza zaproponowała zmianę terminu obchodów 10 rocznicy powodzi w Raciborzu, zaplanowanej pierwotnie na 20 i 21 czerwca. Lepszy będzie weekendowy termin. Przesunięcie imprez o jeden dzień, czyli na piątek i sobotę, umożliwi mieszkańcom uczestniczenie w imprezie w „Strzesze” – argumentuje Stanisław Biel z RIG. Prezydent Raciborza zaakceptował tę propozycję.
Do jesieni objazdem
Spółka „Mosty Chrzanów” usunęła błędy z oznakowania objazdów drogi krajowej nr 45, z odcinkiem drogi wojewódzkiej przeznaczonej do zamknięcia, w związku z remontem mostu na ulicy Rybnickiej. Ruch kołowy na moście nad kanałem Ulga, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 935 w Raciborzu wstrzymano 12 marca. Dla pojazdów ciężarowych i autobusów powyżej 7,5 t objazd kierowany będzie poza Raciborzem przez Pstrążną, Dzimierz, Nową Wieś i Raszczyce. Pojazdy osobowe oraz autobusy będą mogły korzystać z dodatkowego objazdu, ulicami: Grobla, Olimpijczyka i Drzewieckiego w Raciborzu – Markowicach.
Dyżury radnych
Plan dyżurów raciborskich radnych pełnionych w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6: 12 marca – Franciszek Mandrysz, 19 marca – Robert Myśliwy i 26 marca – Jerzy Parys.
hasło: ekologia
Znany jest już termin VI Raciborskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Racibórz 2007 o zasięgu ogólnopolskim. Będzie on trwał od 31 maja do 3 czerwca. Również ta edycja zaowocuje nagraniem płyty CD z piosenkami festiwalu, a także publikacją nagrodzonych wierszy. Nowiny Raciborskie będą patronem medialnym imprezy.
Młodzi mają zapał
Zmienił się zarząd Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz. Przewodniczącą została Izabela Michel z II LO, I wiceprzewodniczącym – Rafał Grygiel z ZSM, II wiceprzewodniczącą Alina Mika z G 3, sekretarzem – Kamil Ludwikowski ze Społecznego LO. Informacje na temat MRM znaleźć można na stronie www.mrm.raciborz.com.pl. MRM zachęca do udziału w swoich sesjach, o terminach których tam informuje. Jej najnowszym pomysłem jest konkurs na najsprawniej funkcjonujący samorząd uczniowski. Jego celem ma być zwiększenie aktywności i efektywności samorządów uczniowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, funkcjonujących na terenie gminy Racibórz. Wyniki zostaną ogłoszone 1 czerwca, wówczas odbędzie się uroczysta gala, połączona z rozdaniem nagród.
Żywność dla najuboższych
Rozpoczęła się IV edycja Programu Pomocy Żywnościowej dla Najuboższych Mieszkańców Krajów UE PAED 2007. Będzie trwała od marca do listopada. W Raciborzu koordynuje ją Krystian Niewrzoł. Nadzoruje przekazywanie żywności koordynatorom gminnym. Pomocą objętych zostanie 4400 osób. Do ośmiu gmin powiatu raciborskiego trafią 194 tony jedzenia – będzie to mąka, cukier, mleko UHT, płatki owsiane, ryż, ser twardy i topiony. Na jedną osobę potrzebującą pomocy przypadną ok. 42 kg. Powiat raciborski ma bardzo dobrze zorganizowaną sieć rozdawniczą we wszystkich gminach. Dzięki temu, że w akcję angażują się ochotnicze straże pożarne a nawet koła gospodyń wiejskich, żywność trafia do wszystkich potrzebujących. Akcję wspierają urzędy gmin i ośrodki pomocy społecznej.
Poznaj ofertę szkoły
20 marca w godz. 16.00–18.00 odbędą się w G 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Raciborzu Dni Otwarte. Będzie możliwość poznania oferty szkoły – zwiedzenia jej i wzięcia udziału w zajęciach pokazowych.
Nowe wystawy w Muzeum
„Widoki Rzymu” to nowa wystawa XVIII–wiecznych grafik ze zbiorów własnych Muzeum w Raciborzu, którą można oglądać w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej. Jest tu też prezentowana wystawa „Kultura łużycka na Górnym Śląsku” ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum w Raciborzu.
Wspomnijmy Osiecką
MiPBP zaprasza, 22 marca o godz. 16.30, na montaż słowno–muzyczny „Okularnicy – wspomnienie o Agnieszce Osieckiej”. Odbędzie się ono w budynku Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza.