Szkoła się obroniła
Powodem takiej decyzji miała być zmniejszająca się liczba dzieci w Turzu. Obecnie w klasach I–III jest 20 uczniów: 7 w I klasie, 13 w II i III. W przyszłym roku będzie ich jeszcze mniej.
Radni nie byli jednak do końca przekonani. – Jestem przeciwnikiem likwidacji szkół, a wszelkie inicjatywy społeczne należy wspierać. W Polsce istnieje około 400 szkół stowarzyszeniowych. Statystyki mówią, że mają one dobre wyniki, dlaczego więc szkoła taka nie mogłaby funkcjonować w Turzu? – pytał radny Tadeusz Koral.
Na sesji obecne były także matki dzieci z Turza, które apelowały o przedłużenie działalności placówki o jeszcze jeden rok, zanim stowarzyszenie, które zamierza przejąć szkołę, nie załatwi wszystkich formalności. – Dla dobra dzieci proszę o pozostawienie nam szkoły w Turzu, dopóki nie będzie jej mogło poprowadzić stowarzyszenie. Po prostu zabrakło nam czasu – zwróciła się do radnych jedna z nich. – Ta szkoła jest głównym ośrodkiem kultury w naszej wsi. Poza tym, kiedy powstał pomysł jej likwidacji, subwencje oświatowe na jednego ucznia były prawie trzykrotnie mniejsze niż teraz. Dlatego proszę radnych, aby podjęli decyzję o przedłużeniu funkcjonowania szkoły o kolejny rok. Koszt jej utrzymania pokryje państwo, gmina nie będzie musiała do tego dokładać – argumentowali rodzice.
Po długiej i burzliwej dyskusji w tej sprawie w głosowaniu tylko 4 radnych opowiedziało się za likwidacją szkoły, 4 było przeciwnych a 7 wstrzymało się od głosu. Skutkiem tego uchwała nie przeszła a placówka w Turzu pozostaje na kolejny rok.
Sonda - Czy szkoła w Turzu ma rację bytu?
Wiesława Czogała – dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty
Biorąc pod uwagę liczbę urodzeń dzieci w Turzu, warunki, w jakich szkoła funkcjonuje, oraz koszty utrzymania placówki, okazuje się, że możemy mniejszym kosztem zapewnić dzieciom z Turza znacznie lepsze warunki edukacji w SP w Kuźni. Dzieci powinny mieć szansę na edukację w normalnych warunkach szkolnych, w grupie rówieśniczej, gdzie uczą się nie tylko od nauczyciela, ale i od siebie nawzajem.
Irmgarda Fibic – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Szkoły na wsi są bezpieczne. Osiągnięcia edukacyjne naszych uczniów również są dobre, nie mamy sobie pod tym względem nic do zarzucenia. Dlatego uważam, że dobrze się stało, że dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w Turzu. Przyznam, że decyzja rady była dla mnie zaskoczeniem, bo wydawało się, że nie mamy szans.
Marcelina Waśniowska – radna i sołtys Turza
Wiem, jak bardzo rodzice są zaangażowani, a chyba nikomu bardziej nie zależy na dobru dziecka niż właśnie rodzicom. O tym, że nauczanie w naszej szkole przynosi dobre rezultaty, świadczy chociażby fakt, że na 7 uczniów, którzy w zeszłym roku otrzymali nagrodę burmistrza za wyniki w nauce, aż 4 było z Turza.
(e.Ż)