Damy ognia!
Przygotowali projekt pt. „Damy Ognia”, który wysłali do Narodowej Agencji Programu Młodzież. Na jego realizację otrzymali dofinansowanie. 1 marca rozpoczynają zajęcia z młodzieżą niesłyszącą z SOSWNiS. Będą uczyć ich posługiwania się rekwizytami ogniowymi oraz układów ruchowo-tanecznych, a sami poznają język migowy. W kwietniu odbędą wspólne warsztaty z teatrem cyrkowym „Kejos”, a w maju z Teatrem Ognia „Salamandra”, na których będą rozwijać umiejętność pracy z ogniem. 31 maja nastąpi wielki finał cyrkowo-ogniowy spektakl plenerowy.
– Bardzo nam zależy, aby zobaczyło go jak najwięcej widzów. Powstanie film o projekcie oraz dokumentacja spektaklu. Chcemy zorganizować spotkania z różnymi środowiskami w mieście, takimi jak szkoły i stowarzyszenia. Będziemy się starać, żeby „nasz ogień podpalał innych” do twórczego i radosnego działania. Poza tym planujemy zagrać spektakl ogniowy w okolicznych miastach oraz w partnerskich miastach Republiki Czech – w Opawie, Hulczynie – mówi Ola Tabor.
Dzięki tej pracy młodzież chce udowodnić swoim kolegom, że nie warto siedzieć bezczynnie w domu, tylko dobrze jest robić to, co nas naprawdę interesuje. Ponadto chce też pokazać, że kalectwo – w tym wypadku ubytek słuchu – wcale nie jest przeszkodą. Przeszkodą może być brak zaangażowania, pozostawanie w cieniu i brak wiary w swoje możliwości. – W naszym mieście środowisko niesłyszących wciąż stanowi zamkniętą grupę. To nasi rówieśnicy, o których niewiele wiemy. Wspólna praca to prawdziwe wyzwanie – stwierdza Paweł Duduś. W skład grupy wchodzą jeszcze: Dorota Piekarska, Joanna Szlapańska i Marcin Gogłoza. Doradcą projektu jest instruktor Jolanta Dzumyk ze Strzechy.
(e)