Zielona lepsza od czarnej
Dostępność na rynku różnorodnych herbat i kaw jest wyjątkowo duża. Leszek Boczoń, właściciel herbaciarni w Raciborzu oferuje około 150 gatunków z większości krajów świata, gdzie rosną, a więc: Chin, Indii, Sri Lanki, Afryki, Brazylii, Paragwaju, Japonii, Nepalu i Wietnamu. Dzielą się na: czarne, zielone, pu-ehr, rooibos, yerba mate i owocowe.
Na śniadanie proponuje herbatę czarną ze względu na jej smak, a ponadto dlatego, że znakomicie pobudza, dodaje energii. Można ją pić z dodatkiem mleka, cukru czy cytryny. Do południa, po spożyciu drugiego śniadania, osobom mającym problemy z nadwagą lub nadwyżką cholesterolu zaleca herbatę pu-erh.
Po obiedzie dobrze jest napić się zielonej herbaty, ale bez cukru. Cukier zdecydowanie psuje smak. Bardzo dużo ludzi zraża się do jej picia ze względu na nieumiejętność zaparzania. Tymczasem cieszy się ona uznaniem z powodu swoich właściwości oczyszczania z toksyn i wzmacniających system immunologiczny, by zwalczał bakterie, wirusy i grzyby. Mimo, że Chińczycy pili zieloną herbatę przez tysiące lat, naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć jakie unikalne właściwości ona posiada.
Wieczorem najlepiej będzie nam służyć herbata rooibos, bezteinowa, przeciwalergiczna i uspokajająca, świetnie nadająca się do picia przed snem. Pamiętajmy, że większość herbat można zaparzać dwa, niektóre nawet trzy razy.
Można skosztować też mieszanek herbat ziołowych: na świeży oddech, dobry sen, płaski brzuch, dobre trawienie, przeciwgrypowych, na obniżenie cholesterolu, z afrodyzjakami.
– Kawa powinna być dobrej jakości. Należy zwracać uwagę na jej jak najniższą kwasowość. W miarę możliwości należy kupować w ziarnach i samemu mielić ręcznym młynkiem tuż przed zaparzeniem – mówi Leszek Boczoń. Są kawy palone z dodatkiem whisky, cynamonu, wanilii, toffi, adwocata, a więc każdy znajdzie smak najlepiej mu odpowiadający.
Leszek Boczoń - Umiejętność odpowiedniego zaparzania herbaty decyduje o jej smaku i właściwościach.
Sposoby parzenia herbaty:
- Czarna: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 95 st.C. Pierwsze parzenie 3-4 min., drugie – 5-7 min.
- Zielona: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 80 st.C. Pierwsze parzenie 2,5 min., drugie – 3-4 min., trzecie – 4-7 min.
- Mały Budda: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 80 st.C. Pierwsze parzenie 2 min., drugie – 3-4 min., trzecie – 4-7 min.
- Rooibos: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 90 st.C. Pierwsze parzenie 3-4 min., drugie – 5-7 min.
- Pu–Ehr: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 90 st.C. Pierwsze parzenie 3-4 min., drugie – 5-7 min.
- Owocowa: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 90 st.C przez 5-7 min.
- Guarana: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 90 st.C. Czas parzenia 7-8 min.
- Ice Tea: Jedna łyżeczka na kubek. Parzyć wodą o temp. do 90 st.C. Pierwsze parzenie 3-4 min., drugie 5-7 min.
Ewa Halewska