Niebezpieczna dla płodu
Przenaczone są dla ciężarnych mieszkanek powiatu raciborskiego. Wymagane jest skierowanie od lekarza ginekologa-położnika. Finansowane są przez powiat raciborski, który przeznaczył na ten cel 150 tys. zł. Można się na nie zgłaszać są od 19 lutego do 14 grudnia od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00. Szczegółowe informacje są udzielane pod numerem telefonu 032 755 51 91.
Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Żywicielem ostatecznym są koty domowe i niektóre kotowate. Żywicielem pośrednim zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki. Jednym ze sposobów przenoszenia się toksoplazmozy, szczególnie brzemiennym w skutkach, jest przejście zakażenia od matki do płodu, przez łożysko. Jeśli matka zaraziła się po raz pierwszy właśnie w trakcie ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże. Co gorsza, nawet jeśli po porodzie nie widać żadnych oznak toksoplazmozy, to mogą się one pojawić później, nawet po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe, a w skrajnych przypadkach zgon z powodu zakażenia, są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki. Jednym z rozwiązań jest wczesne jej wykrycie w czasie ciąży. Wystarczy podać wówczas lek kobiecie, aby wyeliminować zagrożenie.
Koszt badania na obecność toksoplazmozy to około 150 zł. Wiele kobiet nie stać na taki wydatek, często też ciężarne nie posiadają wiedzy o toksoplazmozie. Z jednej strony program bezpłatnych badań na obecność toksoplazmozy ma umożliwić mieszkankom powiatu raciborskiego wykonanie takiego badania bez ponoszenia kosztów, a z drugiej ma też uświadomić całe społeczeństwo o istnieniu tej pasożytniczej i niebezpiecznej choroby.
Pomysłodawcą akcji był Wiesław Szczygielski, obecnie radny miejski, który w swojej rodzinie doświadczył problemów związanych z toksoplazmozą i zdaje sobie sprawę, jak istotne jest przeprowadzenie badań w porę.
(e)