Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (770) Data wydania: 23.01.07

Zainteresowanie maleje

Już tylko Rudnik, Kornowac i Lubomia chcą się przyłączyć do raciborskiej oczyszczalni .

Kilka lat temu ochotę taką wyrażały wszystkie podraciborskie gminy z wyjątkiem Krzanowic (mają własny obiekt), a prace miano sfinansować ze środków UE. Teraz wychodzi na to, że inwestycja byłaby dla nich wspólnie zbyt droga i nieekonomiczna. Pozyskanie środków z UE byłoby praktycznie niemożliwe. Kuźnia Raciborska już uznała, że taniej jej będzie zbudować własną oczyszczalnię. Pietrowice Wielkie chcą się podłączyć do Krzanowic. Problemowi nie przyglądano się w Nędzy, ale tłoczenie ścieków do Raciborza będzie najprawdopodobniej droższe od własnej lokalnej oczyszczalni. Krzyżanowice czekają na opinię ekspertów w tej sprawie, ale i tak połowę swojego obszaru przyłączą do Bogumina.

Jedynie Rudnik, Kornowac i Lubomia nadal są zainteresowane wspólnym projektem z Raciborzem. Najbardziej zaawansowany jest Kornowac. W Pogrzebieniu zbudowano już kolektor, który zostanie włączony do budowanej sieci dla Brzezia. Na zlecenie władz Kornowaca wykonywana jest obecnie analiza. Odpowie na pytanie, czy inwestycja ma sens. Jeśli padnie negatywna odpowiedź, UE nie dołoży do przedsięwzięcia. – Trzeba będzie szukać innych rozwiązań, bo bez wsparcia UE sami nie jesteśmy w stanie się z tym zmierzyć – mówi wójt Józef Stukator. Rudnik nie wykonał jeszcze analiz. W przypadku wszystkich samorządów zmierzają one jednak w kierunku uzyskania odpowiedzi na podstawowe pytanie: co trzeba wybudować, by koszt oczyszczania był jak najmniejszy, a przedsięwzięcie uzyskało wsparcie z Brukseli.
– Zorganizowaliśmy spotkanie w tej sprawie, bo stoi przed nami wykonanie projektu modernizacji raciborskiej oczyszczalni w ramach realizowanego programu gospodarki wodno–ściekowej, na który, jak wiadomo, brakuje pieniędzy w związku ze wzrostem cen na rynku budowlanym. Musimy zatem dostosować obiekt do realnych potrzeb. Oczyszczalnię wybudowano prawie 10 lat temu na wyrost. Teraz nie możemy powtórzyć tego błędu. Szukamy oszczędności – mówi wiceprezydent Raciborza, Wojciech Krzyżek. Racibórz do 2009 r. będzie całkowicie skanalizowany. Budowane jest nowe ujęcie wody. Modernizowana sieć wodociągowa.

Przypomnijmy, że program gospodarki wodno–ściekowej w Raciborzu miał kosztować 100 mln zł. UE, w ramach Funduszu „Spójności”, dała 70 proc. tej kwoty. Dziś jednak wiadomo, że koszt inwestycji wyniesie minimum 150 mln zł. Miasto pozostało samo na polu boju i musi szukać pieniędzy. – Zależy nam, by nie wydać na konieczną modernizację oczyszczalni ani grosza więcej niż potrzeba – dodaje Krzyżek.

(waw)