Mandaryna też ma cukrzycę
Cukrzyca nieleczona lub leczona niewłaściwie jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności. 14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Choroba ta to zespół chorób, a nie jak myślą niektórzy tylko podwyższony poziom cukru. Zachorowania zdarzają się w każdym wieku, chociaż niemowlęta chorują rzadko. Choroba ta najczęściej występuje u ludzi w wieku średnim i u starszych. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: pierwszy i drugi.
Cukrzyca typu pierwszego wykrywana jest głównie u ludzi młodych. Występuje równie często u kobiet jak i u mężczyzn. Jej przyczyny, to całkowity lub prawie całkowity brak insuliny, wywołany zniszczeniem produkujących ją komórek trzustki. Podawanie insuliny jest wówczas absolutnie niezbędne. Na ten typ cukrzycy choruje m.in. znana piosenkarka Mandaryna. Zachorowała na nią podczas ciąży. Objawy były typowe: senność, zmęczenie i nagła utrata wagi, problemy ze wzrokiem. Artystka przez cały czas musi zażywać insulinę.
Cukrzyca typu drugiego występuje przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, choć czasem chorują też ludzie młodzi. 90 – 95 proc. wszystkich chorych na cukrzycę to właśnie osoby z cukrzycą typu 2. Insulina jest nadal wytwarzana, ale jej ilość jest niewystarczająca, lub nie działa ona w sposób właściwy. Cukrzyca w takich przypadkach jest często nierozpoznana przez wiele lat. Ryzyko powikłań jest duże, a im wcześniej się wykryje chorobę, tym łagodniejsza terapia. Leczenie cukrzycy typu drugiego to dieta, leki doustne, czasami insulina. Przewlekłe powikłania cukrzycy mogą prowadzić do m.in. kłopotów ze wzrokiem, choroby niedokrwiennej nóg, zawału serca, niewydolności nerek.
W leczeniu cukrzycy wielką rolę odgrywa edukacja. Wiedza na temat cukrzycy pozwala choremu zrozumieć istotę choroby, zasady jej leczenia. Pozwala znaleźć sposób na samodzielne życie z chorobą.
– Chorym na cukrzycę potrzebne jest wsparcie, integracja z ludźmi o podobnych problemach. Dlatego powstało wodzisławskie Stowarzyszenie Diabetyków. Tutaj każdy może uzyskać szeroko rozumianą pomoc od podstawowych informacji na temat choroby po porady psychologiczne – mówi Barbara Wojteczek, szefowa organizacji.
Dzięki takim stowarzyszeniom chory dowiaduje się, że przy właściwym leczeniu ma szanse żyć tak długo, jak człowiek bez cukrzycy, może jechać na wakacje, iść w góry, mieć zdrowe dzieci. Wie, jak należy się odżywiać, jak brać i przechowywać leki, mierzyć poziom cukru we krwi i moczu, jak zapobiegać niedocukrzeniom, przewlekłym powikłaniom, jak radzić sobie w różnych sytuacjach.
– Zapraszamy do nas nie tylko diabetyków, ale także tych, którzy chcieliby sprawdzić poziom cukru, trójglicerydów, cholesterolu. Czasem dzięki właśnie takim podstawowym badaniom udaje się szybko zdiagnozować chorobę – tłumaczy Barbara Wojteczek.
Wodzisławskie Stowarzyszenie Diabetyków zaprasza do swojej siedziby przy ul. Zamkowej w poniedziałki i czwartki od godziny 9:30 do 13:00 i w środy od 15:00 do 18:00.
W wodzisławskim Stowarzyszeniu Diabetyków można bezpłatnie zbadać poziom cukru
Naprawdę warto bo jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 175 milionów ludzi na całym świecie. Prawie 160 milionów choruje na cukrzycę typu 2. Wiąże się to z coraz powszechniejszą otyłością, która może nawet w 80% przyczynić się do powstania i rozwoju choroby.Szacuje się, że ok. 40% chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. U 25% pacjentów stwierdza się powikłania.
Justyna Pasierb