Poradnik wyborcy
Są to: osoby zameldowane na pobyt stały w gminie lub osoby, które faktycznie stale zamieszkują na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały albo osoby nigdzie niezamieszkałe przebywające na obszarze gminy pod warunkiem, że złożą w tej sprawie pisemny wniosek i otrzymają decyzję prezydenta, burmistrza bądź wójta o wpisaniu do rejestru wyborców gminy Racibórz. Spisy wyborców udostępniane są do wglądu w urzędach gmin do 8 listopada, w UM w Raciborzu w pokoju nr 5. W urzędach można również otrzymać wnioski o wpis na listę wyborców. We wniosku podajemy: nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres faktycznego stałego zamieszkania na obszarze gminy oraz adres ostatniego zameldowania na pobyt stały.
Gdzie głosujemy
Głosujemy w obwodowych komisjach właściwych dla naszego miejsca zamieszkania. W praktyce są to te same lokale, co w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu. W miejscach publicznych znajdują się obwieszczenia prezydenta Raciborza, burmistrzów oraz wójtów podraciborskich gmin.
Jak głosować
W lokalach wyborczych znajdziemy informacje o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, numerach i nazwach list, dane o kandydatach na wójtów, a także wskazówki o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Otrzymamy cztery karty do głosowania. Głosowanie odbędzie się wedle następujących zasad.
- Rada gminy do 20 tys. mieszkańców (Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Nędza, Rudnik, Kornowac): karta do głosowania jest koloru białego; można głosować na tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w okręgu, lub na mniejszą liczbę kandydatów; wyborca głosuje stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk kandydatów z jednej listy lub z różnych list.
- Rada gminy powyżej 20 tys. mieszkańców (Racibórz): karta do głosowania jest koloru białego; wyborca głosuje stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z jednej tylko listy.
- Rada powiatu: karta do głosowania jest koloru żółtego; wyborca głosuje stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z jednej tylko listy.
- Sejmik województwa: karta do głosowania jest koloru niebieskiego; wyborca głosuje stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z jednej listy.
- w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta: karta do głosowania jest koloru różowego; wyborca głosuje stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata. W Krzyżanowicach i Pietrowicach Wielkich na urząd wójta kandydują tylko po jednej osobie. Tu wyborcy skreślą na kartach wybór „tak” lub „nie” za danym kandydatem. Zostaną wójtami jeśli „tak” skreśli ponad połowa biorących udział w głosowaniu.
O czym warto pamiętać
Głosowanie odbędzie się w godzinach od 6.00 do 20.00. Udając się do lokalu wyborczego nie można zapomnieć dokumentu tożsamości. Trzeba też pamiętać, że karty do głosowania otrzymamy tylko raz.
(w)