Gospodarzy nie brak
Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Łęg, któremu sołtysuje Anna Szurgacz.
Piękną koronę żniwną przygotowała z tej okazji Weronika Szulc, której pomagały mieszkanki Łęgu. Uczestniczące w korowodzie dzieci z insygniami dożynkowymi przygotowały Weronika Zagolla i Jolanta Kalus. Niezwykle pomysłową dekorację wykonało także Koło Gospodyń Wiejskich z Nędzy. Bajecznie kolorowy korowód przeszedł z gospodarstwa Norberta Klinika – starosty dożynek – do kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej. Tam ks. proboszcz Rudolf Ber, wspólnie z ks. Joachimem Miksą, proboszczem z Nędzy, odprawił mszę dziękczynną i poświęcił przyniesione do świątyni dary.
Po mszy odbyła się uroczystość poświęcenia parkingu przed kościołem, który otrzymał imię ks. radcy Ewalda Pelki. Budowa tegoż placu zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. Jest to centralne miejsce w parafii, odkąd zaczęły tu być organizowane dożynki, zawsze odbywają się tutaj. Stąd potrzeba nazwania placu. Wniosek taki postawiła radna Monika Pietrasz – mówi wójt Franciszek Marcol. W związku ze zbliżającą się 50 rocznicą powstania kościoła, chcieliśmy podziękować za trud budowy świątyni ks. Pelce. W czasach socjalizmu na pewno nie było to łatwe zadanie – dodaje wójt.
Norbert Klinik, starosta dożynkowy, gospodaruje z żoną na 50 ha ziemi. Uprawia m.in. buraki, kukurydzę i zboża. Część gruntów to łąki. Hoduje ponad 160 sztuk bydła, w tym 82 krowy mleczne. Starościną dożynek była Krystyna Drobny. W naszej gminie najbardziej rolniczymi sołectwami są Zawada, Łęg i Ciechowice. Wśród wyróżniających się tam gospodarzy należy wymienić takie nazwiska jak: Cycoń, Klinik, Chrubasik, Janik, Błaszczok, Melcz, Joszko, Krybus, Adamczyk. No i oczywiście jest RSP w Ciechowicach – mówi wójt Marcol.
Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się festyn. Chętni mogli spróbować swoich sił w III Dożynkowym Biegu na Łyżworolkach.
Relację z dożynek w Pietrowicach Wielkich zamieścimy w następnym numerze „NR”.
(e.Ż)