Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (749) Data wydania: 22.08.06

Bliżej nieba

Mam dom z płaskim dachem pokrytym papą. Pod nim znajduje się pomieszczenie ogrzewane. Chciałbym na dachu mieć taras wyłożony płytkami. Jak go zrobić? – pyta czytelnik.
Aby taras był wieloletnią przyjemnością, a nie źródłem kłopotów, należy go prawidłowo zaprojektować i wykonać. Taras na dachu składa się z kilku warstw. Zapewniają one szczelność całości i dobrą izolację termiczną.  Pierwszym krokiem jest wykonanie, bezpośrednio na papie, podkładu z Posadzki Cementowej Atlas lub z Zaprawy Cementowej Atlas Postar 100. W przypadku Postara podłoże, z uwagi na samorozlewność zaprawy, powinno mieć charakter wannowy. Cały podkład powinien być podzielony (zdylatowany) na pola o boku 3 metrów. Szczeliny dylatacyjne powinny być wypełnione materiałami elastycznymi. Ściany lub inne elementy występujące w polu wykonywanych prac powinny być również oddzielone od posadzki.
 
Płyta tarasu powinna mieć ok. 2 - proc. spadek na zewnątrz w celu zapewnienia odpływu wody deszczowej z jego powierzchni. Po wylaniu podkładu wejść na taras można już po 24 godzinach, ale do wykonania następnego etapu - warstwy uszczelniającej - można przystąpić dopiero po całkowitym związaniu zaprawy czyli po 3–4 tygodniach. W narożnikach tarasu należy zastosować taśmy uszczelniające oraz specjalne naroża z nich uformowane. Uszczelnioną powierzchnię należy chronić przez 3 dni przed działaniem wody.
 
Po tym czasie wierzchnią warstwę można pokryć mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi.Powinny być przyklejone na całej swojej powierzchni do podłoża. Dylatacje, o których wspominałem wczesniej, należy przenosić przez kolejne warstwy – ostatecznie powinny być one odwzorowane na wykładzinie ceramicznej tarasu.
 
Na koniec kwestia, o której często się zapomina – obróbka blacharska. Należy ją tak zamontować, by odprowadzana z tarasu woda nie miała kontaktu z elewacją budynku. Obróbka musi być przedłużeniem warstwy uszczelniającej, dlatego musi być ona zamontowana tak, by taśma uszczelniająca, zatopiona w folii Atlas Woder E zachodziła na blachę obróbki.
 
Adam Białek