Zabrakło jednej setnej sekundy
Hyjek ze srebrem, a Taciak, Żebrowska i Franiczek z brązowymi krążkami OOM.
Jeden srebrny i trzy brązowe medale wywalczyli lekkoatleci MKS–SMS „Victoria” Racibórz podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Na stadionie AZS-u w Łodzi 25 i 27 lipca było gorąco, nie tylko z powodu wysokiej temperatury. Doping publiczności oraz fantastyczna walka młodzieży na rzutniach, skoczniach i bieżni spowodowały, iż temperatura jeszcze wzrosła – relacjonuje pełnomocnik zarządu „Victorii” ds. lekkoatletyki, trener Karol Szynol. Miło, że w tych pojedynkach dosyć często widać było zawodników „Victorii”.
Najbardziej emocjonujący przebieg miał finałowy bieg na 100 m przez płotki z udziałem Katarzyny Hyjek. Świetnie wystartowała i prowadziła do ostatniego płotka. Ostatnie finiszowe metry należały do faworytki Justyny Rybak z Krakowa, która wyprzedziła Kasię tylko o 0.01 sek. Wynik 14.27 sek. byłby znacznie lepszy, ale przeciwny wiatr 2,7 m/sek stanął na przeszkodzie. Kasię mocno dopingowała cała rodzina, która przyjechała na stadion AZS-u - dodaje trener zawodniczki.
Dużym przeżyciem był też bieg na 110 m przez płotki, w którym wystartował Maciej Taciak. Po eliminacjach uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego miał drugi wynik, ale w finale nie sprostał dwóm rywalom wywalczając brązowy medal. Trener Szynol był bardzo zadowolony, ponieważ udział Maćka w tej imprezie z powodu kontuzji stał pod wielkim znakiem zapytania. O dużą niespodziankę postarała się Karolina Żebrowska, która sięgnęła w trójskoku po brązowy „krążek”, skacząc na odległość 12 m i 7 cm. Nie zawiodła oczekiwań trener Joanny Skalik jej podopieczna Dominika Franiczek, która zdobyła brązowy medal... ale nie w dysku, jak się spodziewano, a w pchnięciu kulą z dobrym wynikiem 12 m 10 cm.
Najgorsze dla sportowca czwarte miejsce wywalczyły sprinterki w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów. Słabe zmiany nie pozwoliły na wdarcie się na podium. Dziewczęta uzyskały najlepszy tegoroczny wynik 48,96 sek. Po nowy rekord życiowy pobiegła na 1500 m z przeszkodami (5.18,21) Aleksandra Schatton (trener K. Stępień), ale nie dało jej to miejsca w finałowej ósemce.
W punktacji województw Śląsk uplasował się na drugim miejscu za województwem mazowieckim, zdobywając tylko 9 medali. W punktacji klubowej „Victoria” uplasowała się na 16-tej pozycji na 202 sklasyfikowane zespoły.
Droga do chin
Z wielkimi nadziejami wybiera się na MŚ juniorów (druga połowa sierpnia) Artur Noga. Dla podopiecznego Karola Szynola nie będzie to debiut w takich zawodach. Przed rokiem startował w Marakeszu na światowym czempionacie kadetów. Doznał kontuzji i nie pokazał pełni swoich możliwości. Chciałbym w Pekinie pobiec na rekord życiowy, co będzie oznaczało uzyskanie wyniku lepszego od rekordu Polski. Wierzę, że to da mi możliwość startu w finale biegu na 110 m przez płotki – mówi uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Na MP juniorów w Słupsku ustanowił rekord kraju i zdobył złoty medal. Pokonał swojego reprezentacyjnego kolegę Wojciecha Jurkowskiego. Po zawodach obaj udali się na zgrupowanie kadry do Gdańska – Oliwy. Tam na obiektach AWF ćwiczyli pod okiem Andrzeja Radiuka, doświadczonego szkoleniowca polskich płotkarzy. Zgrupowanie trwało do 21 lipca. 25 lipca zameldowali się w Spale, w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, gdzie szykują się na Pekin.
(MiR, zdj. MW)