Wydajniej i taniej
Technologią dual core zainteresowani będą klienci, którzy zamierzają kupić notebooka.
Powodem jest technologia mobilna Intel Centrino Duo - nowa platforma Intela dla komputerów przenośnych. Producent wykorzystał zupełnie nowe komponenty.
Na pokład notebooków zawitał procesor dwurdzeniowy Yonah. Dotychczas technologia wielu rdzeni znana była tylko z serwerów i komputerów stacjonarnych. Procesor oparty jest na wielu innowacyjnych rozwiązaniach zapewniających maksymalną wydajność przy możliwie najniższym zużyciu energii. Dzięki nim komputer jest o wiele wydajniejszy. Jeśli jednak użytkownik nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej (np. pracuje tylko na edytorze tekstów), jeden rdzeń przechodzi w stan niższego zużycia energii, co wydłuża czas pracy notebooka na bateriach.
Co oznacza procesor dwurdzeniowy? Ogólnie rzecz biorąc to dwa procesory w jednej obudowie - w ten sposób procesor świetnie radzi sobie z kilkoma aplikacjami pracującymi jednocześnie, ponieważ każdy z nich obsługuje poszczególne aplikacje równolegle i to do 70 procent szybciej niż pojedyńczy. To tak, jakby się miało dwa laptopy i każdy z nich wykonywał jedno zadanie - objaśnia Mirosław Senczyna, dyrektor ds. handlu i marketingu w Proxeo Sp. z o.o.
Dwurdzeniowe procesory mają sprawić, że komputer przenośny dalej konsekwentnie będzie wypierał z rynku mniej wygodne urządzenia stacjonarne. Nowe notebooki dużo lepiej dają sobie radę z grafiką 3D, umożliwiają też oglądanie telewizji w standardzie high-definition.
Wraz ze wzrostem wydajności, superszybkie jednordzeniowe procesory zużywały bardzo dużo energii i wydalały dużo ciepła. Wymagały większych radiatorów i wiatraczków, aby zapewnić odpowiednie chłodzenia. Krócej pracowały na bateriach. Pierwsze procesory dual core otworzyły drogę ku poprawie wydajności i równocześnie odsunęły na jakiś czas konieczność uporania się z nadmiernym poborem energii i ilości wydzielanego ciepła.
Procesor dual core pozwala uruchamiać bardzo zaawansowane gry komputerowe, czy też aplikacje obliczeniowe, a w tle np. ściągać obszerne pliki z internetu lub mieć uruchomioną obsługę programów antywirusowych. W ciągu kilku najbliższych lat, dual core może stać się technologią przeszłości.
(eh)