W skrócie - powiat raciborski
RACIBÓRZ
- W minionym tygodniu w raciborskim magistracie gościł prezes francuskiej centrali i polskiego oddziału firmy Schiever, która nabyła teren byłych stawów Kamieniok z zamiarem zbudowania tu centrum handlowego. Potwierdzono, że wzniesiony będzie hipermarket Auchan oraz market budowlany Castorama. Trwają formalne przygotowania do inwestycji. Prace ruszą wiosną. Schiever wyraził wolę nawiązania współpracy z raciborskimi producentami, głównie Mieszkiem i mleczarnią.
- 31 stycznia na pierwszej w tym roku sesji zbiorą się radni powiatowi. Głównym tematem obrad będzie problematyka zabezpieczenia usług medycznych na terenie Raciborszczyzny i dalszej likwidacji zadłużenia szpitala rejonowego. Mandat radnego powiatowego, zwolniony przez Franciszka Wańka, obejmie oficer straży pożarnej Wiesław Szczygielski. Chce on pracować w komisjach oświaty, kultury, sportu i turystyki a także zdrowia, opieki społecznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób niepełnosprawnych oraz bezpieczeństwa.
- 26 stycznia w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ul. Londzina 36 odbędzie się spotkanie naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu ze słuchaczami i sympatykami tej uczelni. Tematem będą zagadnienia ogólne prawa finansowego, charakterystyka podatku, przegląd prawa podatkowego oraz krótki „przewodnik” po Urzędzie Skarbowym w Raciborzu (czyli co gdzie i kiedy można załatwić). Przewidziano także dyskusję. Spotkanie potrwa od godz. 10.30 do 13.00.
- Mennica Polska SA wykona na zlecenie Starostwa srebrne medale „Zasłużony dla powiatu raciborskiego”. Wręczane będą na podstawie uchwały Rady Powiatu osobom, które wniosły największy wkład w rozwój i promocję Raciborszczyzny.
- Od 23 do 25 stycznia na terenie Raciborza będzie przebywać grupa ekspertów Komisji Europejskiej oraz rządu egipskiego. 24 stycznia odwiedzą Racibórz.
- Adaptację kultowej książki Horsta Eckerta (Janoscha) „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” będzie można obejrzeć w Raciborskim Centrum Kultury 31 stycznia o godz. 18.00. Bohaterowie tej specyficznej śląskiej sagi, której akcja rozgrywa się pomiędzy rokiem 1930 a 1950, żyją na pograniczu, ze świadomością braku przynależności zarówno do Polski, jak i do Niemiec. Nikt poza Janoschem nie opisał w tak sugestywny i ekspresyjny sposób losów Ślązaków przed i zaraz po wojnie, ich mentalności i poczucia humoru. Przedstawienie zostało uhonorowane prestiżową nagrodą „Złota Maska” w kategorii „spektakl roku”. Od roku „Cholonek” jest w nieustannym tournee po Śląsku. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. „Cholonka” udało się sprowadzić do Raciborza m.in. dzięki staraniom Leonarda Malcharczyka, członka zarządu powiatu.
- Profilaktyka nowotworów przewodu pokarmowego była tematem konferencji, zorganizowanej 20 stycznia przez Polski Komitet Zwalczania Raka koło w Raciborzu. Wykłady wygłosili dr Klaudia Niepsuj oraz dr Adam Wendrychowicz z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Najwięcej miejsca poświęcili nowotworom jelita grubego. W ostatnich latach onkolodzy obserwują wzrost zachorowalności. Jedną z przyczyn jest dieta. „Praktycznie wszystko, co jemy, kupujemy w supermarketach. To żywność przetworzona, konserwowana” – wyjaśnia dr Adam Wendrychowicz. Statystycznie największe ryzyko występuje u osób po 50 r. życia. Coraz częściej pojawia się u ludzi znacznie młodszych. W Polsce ledwie 30 proc. pacjentów z rozpoznanym nowotworem żyje kolejnych 5 lat. Na Zachodzie to powyżej 50 proc. Bardzo ważne są więc badania profilaktyczne. Osoby po 40 roku życia powinny je wykonywać raz w roku. Walczyć z chorobą można za pomocą odpowiedniej diety. „W szpitalu wykonujemy wszystkie badania, potrzebne do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, w tym również górnego i dolnego odcinka jelit” – mówi Zbigniew Wierciński, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Raciborzu. Czas oczekiwania na wizytę wynosi średnio kilka tygodni. Prezes raciborskiego koła PKZW Marian Ciszek zapowiada kolejne spotkania z uznanymi onkologami.