W skrócie - powiat raciborski
RACIBÓRZ
- Na 20 stycznia zaplanowano Raciborską Konwencję Samorządową. „Organizuję ją dla oceny perspektyw rozwoju naszej małej Ojczyzny i wykorzystania szansy, jaką stwarza nasza obecność w zjednoczonej Europie” - informuje poseł Andrzej Markowiak. Referaty wprowadzające wygłoszą: prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego („Szanse rozwoju regionów w nowoczesnej Europie”), dr Jan Olbrycht – Poseł do Parlamentu Europejskiego („Możliwości samorządu w pozyskiwaniu środków z UE”), dr Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic („Budowanie silnego samorządu-identyfikacja i przezwyciężanie barier” i Gabriela Lenartowicz – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego („Ocena aplikacji środków z UE dla ziemi raciborskiej-lokalizacja zagrożeń”). Po wystąpieniach gości przewidywana jest dyskusja na temat rozwoju Raciborszczyzny. Konwencja odbędzie się w Domu Kultury „STRZECHA”. Początek o godz. 18.00.
- Program współpracy Powiatu Raciborskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2006 opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu.
- Interwencje w sprawie nieprzejezdności dróg miejskich w Raciborzu należy zgłaszać do Przedsiębiorstwa Komunalnego pod numer tel. (032) 415 34 24. W przypadku dróg krajowych odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tel. w Raciborzu (032) 415 24 46. Informacji o przejezdności dróg powiatowych udziela dyżurny pod nr tel. 032 430 12 41 lub godzinach pracy PZD (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30) pod nr 032 414 00 20. Pod te same numery można zgłaszać sygnały o braku przejezdności.
- Od 2 do 4 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha trwać będą VII już Zimowe Warsztaty Wokalno-Aktorskie prowadzone przez Elżbietę Zapendowską oraz Andrzeja Głowackiego. Zakończy je koncert, 4 lutego o godz. 17.00. Do udziału MDK zaprasza młodzież w wieku od 14 do 25 lat. Przesłuchania kwalifikacyjne zaplanowano na 16 stycznia godz. 17.00-19.00.
- Plan dyżurów radnych miejskich, które odbywają się zawsze w poniedziałki w godzinach od 15.00 do 16.00 w pok. 106 Urzędu Miasta: 23 stycznia – Franciszek Mandrysz, 30 stycznia – Mariusz Marchwiak, 6 lutego – Stanisław Mika, 13 lutego – Jerzy Parys, 20 lutego – Henryk Mordeja, 27 lutego – Halina Sitnikow, 6 marca – Maria Wiecha, 13 marca – Leszek Wyrzykowski, 20 marca – Wojciech Ziajka, 27 marca – Stanisław Borowik.
- Można kupić karnety kwartalne na seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Puls” przy kinie „Przemko” w Raciborzu. Karnet za 50 zł umożliwia w ciągu trzech miesięcy obejrzenie 12 filmów w ramach czwartkowych DKF i 3 filmów wybranych z repertuaru „Przemka” w weekendy. Są też miesięczne (na 4 filmy) karnety dla studentów w cenie 15 zł. Kwartalne i miesięczne bilety można nabyć w kasie „Przemka”, przed seansami, przez cały tydzień.
- 9 stycznia podjęto pierwsze ustalenia co do utworzenia „Raciborskiego Forum Organizacji Pozarządowych”. W skład grupy inicjatywnej weszli: Piotr Dominiak (Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK), Alina Litewka-Kobyłka (Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza), Gabriela Lenartowicz (Śląskie Towarzystwo Gospodarcze Pro Europa), Małgorzata Rożnowska (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), Roman Wałach (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Studzienna) i Dariusz Ronin (Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „Podaj Rękę”). Założyciele forum zwrócili się do prezydenta Raciborza o umożliwienie im, w roli obserwatorów, udziału w posiedzeniach komisji konkursowych przyznających pieniądze na kulturę, sport i działalność społeczną.
- G3 oraz SP1 w Raciborzu wytypowano do nielicznego grona placówek oświatowych województwa śląskiego, które w tym roku otrzymają nowoczesne pracownie komputerowe, w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Pracownie komputerowe dla szkół”. Obie szkoły znalazły się na „liście rankingowej” przekazanej do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Starosta raciborski i prezydent Raciborza wręczą odznaki „Krzyże Zesłańców Sybiru” członkom raciborskiego koła Związku Sybiraków. Uroczystość odbędzie się 23 stycznia o godz. 15.00 w Gimnazjum nr 2. „Krzyż…” nadawany jest przez Prezydenta RP jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-56 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.
- Komisja ds. Kultury i Oświaty przy Zarządzie Wojewódzkim DFK w Raciborzu organizuje: V Konkurs Języka Niemieckiego dla klas IV – VI Szkół Podstawowych; konkurs literacko- plastyczny „Moja ulubiona bajka” dla uczniów klas I- IV szkół podstawowych i II Konkurs Języka Niemieckiego dla klas I – III gimnazjum. Zainteresowani udziałem mogą uzyskać informacje u Doris Gorgosch, tel. 032-415 51 18 lub e-mail: gdoris@wp.pl.
- Umowa o współpracy Raciborza i Opawy, podpisana w 1991 r., zaowocowała wydaniem kalendarza ze zdjęciami z obydwu miast partnerskich. Zainteresowała się tym czeska telewizja publiczna, a jej redaktorzy gościli 10 stycznia w Raciborzu. Nakręcili krótki reportaż na ten temat. Pytali o doświadczenia i plany dotyczące współpracy w przyszłości. W każdy czwartek telewizja opawska emituje krótki czesko-polski dziennik z pogranicza. Oprócz wspólnego projektu w zakresie wydania kalendarza, Racibórz w partnerstwie z Opawą będzie uczestniczył w „Promocji miast Raciborza i Opawy na targach turystycznych w Opolu i Jabloncu nad Nysą” oraz w projekcie „Pieszo i rowerem po ziemi raciborskiej i opawskiej”.
- Urząd Stanu Cywilnego podsumował miniony rok swojej pracy. W 2005 r. sporządził 871 aktów urodzenia (o 30 mniej niż w zeszłym), w tym 6 par bliźniąt. Zarejestrował 576 zgonów (o 40 więcej niż w 2004 r.), 358 małżeństw, w liczbie tej jest 6 ślubów zagranicznych z obywatelami Niemiec, Ukrainy, Holandii i Czech. Rozwodów zarejestrowano 115 (na tym samym poziomie co w 2004 r.) i 12 separacji.