Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (681) Data wydania: 03.05.05

Wybuchowy las

Blisko 55 kilogramów trotylu z poniemieckich niewypałów i niewybuchów odzyskali antyterroryści Centralnego Biura Śledczego, pirotechnicy oraz saperzy z Lublińca podczas dwóch dni przeczesywania lasów wokół Kuźni Raciborskiej. Policja podejrzewa, że gangi wysyłają tu swoich ludzi, by szukali „pamiątek” po II wojnie światowej potrzebnych do produkcji bomb. Jedna akcja CBŚ to jednak za mało, by lasy całkowicie wyczyścić z wszystkich niebezpiecznych materiałów.
Blisko 55 kilogramów trotylu to efekt przeczesywania lasów wokół Kuźni Raciborskiej przez antyterrorystów Centralnego Biura Śledczego, pirotechników oraz saperów z Lublińca. Szeroko zakrojona akcja odbyła się 27 i 28 kwietnia.

W lasach wokół Kuźni Raciborskiej, gdzie Niemcy podczas II wojny światowej umieścili swoje składy amunicji, co rusz znajdywane są niewybuchy i niewypały. Do ziemi wystarczyć przyłożyć wykrywacz metali. Po kilku krokach zacznie piszczeć. Lasy to „raj” dla zbieraczy złomu. Odnotowano już kilka przypadków, kiedy niebezpieczne pociski trafiały do punktów skupu złomu. Kilka lat temu zatrzymano jadącego przez Kuźnię poloneza z przyczepą. Było w niej kilkadziesiąt uzbrojonych pocisków. Gdyby eksplodowały, centrum miasta zostałoby zmiecione.

Policja podejrzewa, że trotyl z kuźniańskich „pamiątek” po Niemcach jest wykorzystywany do produkcji bomb. Zatrzymywano już osoby, które się tym zajmowały lub posiadały trotyl. Nie wyklucza się, iż materiały te dostają się potem w ręce śląskich gangów.

Ostatnia akcja, poza koniecznością usunięcia jak największej liczby niewybuchów i niewypałów, miała też charakter ćwiczeniowy – powiedział nam podinspektor Andrzej Gąska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Agenci CBŚ, pirotechnicy i saperzy przeczesywali też rejony lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w których, wedle informacji leśników, znajduje się najwięcej miejsc, gdzie Niemcy składali pociski do działek przeciwlotniczych i przeciwpancernych. Ich neutralizacja, czyli wysadzenie w powietrze, nastąpiła w starym leju po bombie.

Nikt nie wie dokładnie gdzie i ile jeszcze pocisków znajduje się w ziemi. Lasy wokół Kuźni Raciborskiej były miejscem koncentracji niemieckiej obrony przeciwlotniczej, która chroniła kędzierzyńskie zakłady przed nalotami alianckimi. Produkcją pocisków zajmowały się dawne zakłady Hegenscheidta, obecnie Rafamet. Na przełomie 1944/45 w tutejszych lasach toczyły się ciężkie walki Armii Czerwonej z Niemcami. Od końca stycznia, kiedy Rosjanie zajęli Kuźnię Raciborską i Rudy, teren był ostrzeliwany przez artylerię niemiecką w Raciborzu (zdobyty dopiero 31 marca).

Po wojnie poniemieckich składów amunicji pilnowali Rosjanie. Największe znajdowały się na tzw. Schlossbergu – leśnym wzgórzu niedaleko Jankowic.

(waw)