Europa łączy
„Współpraca nas zbliża - Europa nas łączy” to nazwa projektu, realizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tworkowie w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Euroregion Silesia.
W przedsięwzięciu uczestniczy też partnerska szkoła z przygranicznego miasteczka Piszt w Czechach. Projekt dotyczy działań z zakresu wymiany kulturalnej, turystyki i ochrony środowiska. Jego celem jest rozszerzenie współpracy polsko-czeskiej, a przede wszystkim pogłębienie więzi wśród lokalnej społeczności po obu stronach granicy, poprzez zaangażowanie nie tylko uczniów, ich rodziców i nauczycieli współpracujących szkół, lecz także przedsiębiorców i instytucji - powiedziała Barbara Kubaszek, wspólnie z Anną Majer-Krupą zajmująca się koordynacją projektu. Jego inicjatorką była Anna Wojtas, dyrektor szkoły. W ramach przedsięwzięcia jeszcze pod koniec ubiegłego roku w Piszcie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pn.: „Pielęgnujmy wspólne tradycje”, w których uczestniczyli uczniowie z Tworkowa. Ich efektem była wystawa sporządzonych w tym czasie świątecznych ozdób. W marcu planowana jest rewizyta czeskich partnerów i wspólny udział w warsztatach wielkanocnych pod tą samą nazwą.Zgodnie z zapowiedziami, adresatami tych działań ma być cała przygraniczna społeczność. Na przełomie kwietnia i maja w Tworkowie odbędzie się m.in. dwudniowy festyn. Rozegrane zostaną międzynarodowe mecze towarzyskie w piłce nożnej. Młodzież z obu partnerskich szkół zaprezentuje wspólny program artystyczny w językach polskim i czeskim. Uczestnicy festynu będą biesiadować przy wspólnym stole, podziwiać występy zespołów tanecznych „Uśmiech”, „Tworkauer Eichle”, chórów z Pisztu i Krzyżanowic, wezmą udział w rodzinnych konkursach oraz zabawie tanecznej przy dźwiękach polsko-czeskiej muzyki.
Realizacja projektu potrwa do 30 czerwca. Zakończy się olimpiadą lekkoatletyczną w Piszcie. Przedsięwzięcie w 75 proc. finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.
(Adk)