Sadź i znakuj
Służba fitosanitarna, pod wpływem unijnych przepisów wprowadza szereg zmian, zwłaszcza w rejestracji przedsiębiorców oraz znakowaniu produkcji.
Chodzi o dostosowanie polskich służb do warunków wewnętrznego Rynku Unii Europejskiej. Dyktują to dyrektywy unijne - Rozporządzenia do Ustawy o ochronie roślin oraz ustawy o nasiennictwie. Szczegóły omówił 19 stycznia, na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego, Aleksander Słaboń z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) w Katowicach.
Obowiązek zarejestrowania dotyczy przedsiębiorców prowadzących produkcję: materiału rozmnożeniowego - roślin rolniczych, sadowniczych, leśnych i ozdobnych; producentów ziemniaków konsumpcyjnych i sadzeniaków; dystrybutorów materiału rozmnożeniowego, dystrybutorów środków ochrony roślin; importerów roślin i materiału rozmnożeniowego. Przedsiębiorcy ci zostali zarejestrowani urzędowo w ewidencji systemu informatycznego zgodnie z przepisami o statystyce publicznej: 00/00/0000000 (kod województwa/kod powiatu/kolejny nr w województwie). Są zobowiązani używać tych numerów w kontaktach handlowych. Muszą też znakować produkty w produkcji i obrocie. Np. ziemniaki sadzeniaki oznakowane muszą być na każdym worku etykietą-paszportem zawierającym 10 informacji lub paszportem uproszczonym zawierającym 5 znaków na workach a 10 znaków w dokumentach towarzyszących przesyłce. Ziemniaki inne niż sadzeniaki znakowane są numerem producenta i numerem miejsca produkcji, np. 24/11/000-24/11 (lub 24/15), co oznacza, że producent zarejestrowany jest pod nr 24/(śląskie) 11(Racibórz) 000 (nr indywidualny), produkował ziemniaki w województwie śląskim, powiecie raciborskim lub wodzisławskim.
W przypadku, gdyby te ziemniaki zakupił dystrybutor, musi oznakować je swoim numerem rejestracyjnym, lub zamieścić swój numer na dokumentach towarzyszących. Materiał siewny poszczególnych kategorii i stopni kwalifikacji jest oznakowany etykietami o różnych kolorach.
Następnym etapem nadzorowania i znakowania produkcji będzie integrowana produkcja (IP). Producent zarejestrowany w IP będzie posiadał nr identyfikujący go co do województwa, powiatu i swój idywidualny znak. Certyfikat IP otrzyma po spełnieniu wielu wymagań (m.in. harmonijne wykorzystywanie postępu technicznego i biologicznego w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin).
Już 350 producentów rolnych w powiecie raciborskim jest zarejestrowanych w ewidencji systemu informatycznego. Według opinii WIORiN ich produkcja jest na bardzo wysokim poziomie. Ewa Halewska