13 grudnia 1981
Przedstawieniem teatralnym 10 grudnia wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich upamiętnili 23. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Najpierw jednak Andrzej Tomczyk wygłosił odczyt pt: „Stan wojenny w poezji polskiej”. Nastepnie, w zaprezentowanym spektaklu przypomniane zostały dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu. Młodzi widzowie usłyszeli m.in. wystąpienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego, ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego. My, dorośli, pamiętamy te trudne, ciężkie czasy. Chcieliśmy przybliżyć młodzieży fragment najnowszej historii Polski, którą oni znają jedynie z książek - powiedziała Jolanta Zubko, polonistka, która wyreżyserowała przedstawienie. Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie wystawy zat.: „13 XII 1981”. Składały się na nią pochodzące z tamtych czasów nielegalne ulotki, broszury, ogłoszenia i odezwy. Stanowią one część prywatnej kolekcji Jana Cwanka. Przy układaniu wystawy chłopcy zaczęli te eksponaty czytać, zadawać wiele pytań, np.: kto to napisał, dlaczego, czy naprawdę tak było? Jest to dla nich żywa historia, która ich zaciekawiła - zapewnił uczący ich matematyki i fizyki Cwank, który swoją kolekcję w przyszłości chciałby udostępnić w internecie. Cieszę się, że nasza młodzież zmierzyła się z tym tematem, że chciała to poznać i przeżyć. Myślę, że zapamiętają to na długo - powiedział Stanisław Kubacki, dyrektor placówki.
Obchody zakończyła projekcja filmu w reż. Kazimierza Kutza pt: „Śmierć jak kromka chleba”. Organizatorzy uroczystości mają nadzieję, że w przyszłości odbędą się podobne prezentacje, dotyczące tego tematu oraz innych, równie ważnych momentów z powojennej historii Polski. Zamierzają stworzyć cykl, począwszy od „pierwszego wyłomu w systemie”, czyli roku 1956.
Wystawa „13 XII 1981” od 13 grudnia dostępna jest dla zwiedzających w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.
(Adk)