Triumf w Bełchatowie
Ten gigantyczny kontrakt został podpisany 20 grudnia minionego rou pomiędzy Elektrownią Bełchatów S.A. oraz grupą firm Alstom, które pokonało w przetargu japońskie konsorcjum
Hitachi i Mitsui. Zwycięzca zobowiązał się wybudować nowy blok nadkrytyczny o mocy 833 MW. Rafako S.A. wespół z Alstom Power Boiler GmbH dostarczy kocioł wraz z kompletną instalacją odsiarczania spalin. Wartość dostaw i usług raciborskiej spółki szacowana jest na ponad 178 mln euro. Realizacja inwestycji rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. Potrwa cztery lata. Wartość całej umowy wynosi 850,3 mln euro. Zaangażowanie krajowych firm projektowych, budowlano-montażowych i produkcyjnych oszacowano na 65-70 proc. ceny kontraktu, czyli około 590 mln euro.Budowa bloku 833 MW jest ważną częścią „Strategii rozwoju mocy wytwórczych Elektrowni „Bełchatów” S.A.”, która zakłada również rekonstrukcję w latach 2006-2012 istniejących bloków nr 3-12. Nowy blok, który ma wybudować konsorcjum Alstom, pozwoli utrzymać obecny poziom produkcji energii, cenową konkurencyjność, a więc zachować dotychczasowy udział w rynku energii w okresie rekonstrukcji już istniejących bloków i po wyłączeniu z eksploatacji - w 2015 r. - bloków 1 i 2 - ogłosiła spółka w oficjalnym komunikacie. Ma spełniać wymagania wynikające z dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej limitów emisji zanieczyszczeń do powietrza, obowiązujące dla nowych dużych źródeł spalania. Elektrownia będzie więc mogła bez przeszkód działać przez kolejne 30 lat. Po tym okresie mają ulec wyczerpaniu złoża węgla brunatnego. „Przewidywany niski koszt wytwarzania energii i używanie krajowego paliwa umożliwić powinien eksport energii elektrycznej i ograniczenie importu innych paliw, a tym samym powinno korzystnie wpłynąć na bilans wymiany towarowej Polski z zagranicą” - podkreślono w komunikacie.
Od dłuższego czasu Elektrownia „Bełchatów” S.A. prowadzi działania związane z pozyskaniem finansowania dla tego projektu. Trwają rozmowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Do września mają być podpisane wszystkie umowy kredytowe, która zamkną montaż finansowy inwestycji.
(waw)