Święto sztuki w Raciborzu
Spotkanie interdyscyplinarne „Filozofia jedzenia Salvadora Dalí” jest kontynuacją rozpoczętych w Raciborzu 11 maja ubiegłego roku „Obchodów stulecia urodzin Salvadora Dalí”.
Wcześniej odbyły się akcje artystyczne i edukacyjne. W ten sposób wpisujemy się w szereg wydarzeń kulturalnych na całym świecie w ramach Roku Salvadora Dalí. Tego rodzaju wydarzenia nie mają precedensu w Polsce - informuje Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne „ASK”. Chodzi im o wzbudzenie zainteresowania osobą Salvadora Dalí i popularyzację jego twórczości. Próbują zainteresować miejscowych sztuką i skłonić ich do czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta. „ASK” chce umożliwić młodym twórcom i miłośnikom sztuki polemikę z twórczością S. Dalí na płaszczyźnie artystycznych czy edukacyjnych działań. Chcemy, aby ludzie, których na różny sposób inspiruje Dalí, mieli możliwość wypowiedzi poprzez twórcze przedsięwzięcia - twierdzi Piotr Dominak, prezes Stowarzyszenia. Dlatego po raz drugi Racibórz odwiedzi Beata Jaremek - projektantka z Krakowa, która przy okazji prezentacji swoich strojów opowie o własnej fascynacji surrealistą. Studenci do instalacji!
Racibórz staje się ważnym ośrodkiem studenckim w regionie, a utworzone przez studentów Stowarzyszenie ASK obrało sobie za jeden z celów animację kultury studenckiej. Chce włączyć środowisko akademickie w święto sztuki, jakim są „Obchody stulecia urodzin Salvadora Dalí”. Ambicją artysty było zburzyć myślowy komfort, co czynił m.in. poprzez liczne happeningi, instalacje i performances. Spośród nich należy przypomnieć ten, na którym zaprezentował 15-metrowy bochen francuskiego chleba, czy inny, podczas którego malował wybrany temat rzucając farbą i innymi substancjami na sztalugi z dużej odległości.
Podyskutuj
Ponadto „Filozofia jedzenia Salvadora Dalí” zaprasza do wspólnej rozmowy, jest okazją do wymiany poglądów, wysłuchania opinii artystów i naukowców, których problem kultury nurtuje w szczególności. Tematem przewodnim dyskusji ma być nie tyle Salvador Dalí, co kwestia jedzenia w kulturze na przykładzie „filozofii jedzenia” artysty. Jaką wartość nadajemy czynności jedzenia w codziennym życiu, sakralizacja pokarmu, rytualizacja jedzenia itd.
Skosztuj specjałów artysty
W dodatku, jako że wedle słów Salvadora „szczęki są naszym najlepszym narzędziem filozoficznego poznania”, uczestnicy będą mogli skosztować ulubionych specjałów Dalíego i próbki kuchni śródziemnomorskiej. Na „Filozofię jedzenia Salvadora Dalí” zapraszamy w imieniu organizatorów 15 stycznia od godz. 19.00 do Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.
(na podst. materiałów „ASK”)