Wieści gminne
30 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbyła się kolejna prelekcja w ramach programu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Organizowana jest przez Starostwo Powiatowe, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. Tym razem tematem wykładu było „Szpitalnictwo w Raciborzu”. Wygłosił go raciborski historyk Norbert Mika.
Urząd Gminy w Krzyżanowicach w imieniu Muzeum Nowy Jicin (Czechy) zaprasza na wystawę pt. Hranicni meandry Odry. Przedstawia ona piękno przyrody oraz rzadkich gatunków fauny i flory unikalnej na skalę europejską na meandrach rzeki Odry, obrazując piękno naszego wspólnego rejonu. Ekspozycję można oglądać w dniach od 10 września do 10 października w Świetlicy w Starym Bohuminie - Rynek Namesti Svobody nr 7 (Czechy), od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 14.00 do 17.00.
Pietrowice Wielkie
W październiku odbędą się zebrania wiejskie, których tematem będą przyszłoroczne inwestycje w poszczególnych sołectwach. Chodzi o ustalenie priorytetów i wpisanie zadań do budżetu gminy na 2005 rok. Urzędnicy apelują o liczny udział w zebraniach. Będzie okazja by omówić plan prac do końca roku oraz omówić kwestie bezpieczeństwa i porządku. Policjanci z posterunku w Pietrowicach Wielkich przedstawią m.in. program prewencyjny. Oto terminy najbliżsych zebrań w sołectwach: 6 października - Pawłów, 7 października - Cyprzanów, 12 października - Maków.
Kuźnia Raciborska
„Pożegnanie lata” - pod takim hasłem, 25 i 26 września, na stadionie LKS „Buk” odbył się dwudniowy festyn. Na scenie zaprezentowały się zespoły młodzieżowe, śląskie, muzyki poważnej oraz orkiestra dęta.
Od 8 do 28 października burmistrz Ernest Emrich zarządził na terenie miasta Kuźnia Raciborska przeprowadzenie akcji odszczurzania. Akcja będzie polegać na jednoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach artykułów spożywczych, w obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych itp. stanowiących własność państwową, spółdzielczą oraz prywatną.
Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach, 27 września i 4 października, zorganizował warsztaty historyczno-środowiskowe dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów.
26 września w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turzu odbyły się Dożynki Parafialne połączone z kanonicznym wprowadzeniem na urząd nowego proboszcza ks. Józefa Ledwiga.
Kornowac
Jan Bugol, dyrektor Gimnazjum w Kornowacu, został mianowany na stopień nauczyciela dyplomowanego. Jest on pierwszym nauczycielem w gminie, mogącym poszczycić się tym tytułem.
W Konwencie Wójtów i Burmistrzów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który odbył się 30 września w Lelowie (powiat Myszków), uczestniczył Józef Stukator, wójt gminy Kornowac. Głównym tematem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie pozyskiwania środków strukturalnych. Obradujący wysłuchali wystąpienia m.in. Piotra Kryjomy, dyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
Z okazji Dnia Nauczyciela 15 października w Domu Kultury w Kobyli odbędzie się spotkanie przy kawie i kołaczu. Wyróżnieni nauczyciele odbiorą z rąk wójta i dyrektorów miejscowych szkół nagrody za wyniki w pracy. Imprezę uatrakcyjni atrystyczny występ, zaprezentowany przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli.