Sprzątanie Świata
„Ekologicznie poproszę!” - w tym roku pod takim właśnie hasłem przebiegała Ogólnopolska Akcja „Sprzątanie Świata”. Wzięła w niej również udział raciborska młodzież. Organizatorką przedsięwzięcia jest Mira Stanisławska-Meysztowicz, która w Raciborzu spędziła swoje dzieciństwo.
Co kryje się pod tytułowym hasłem? Dosłownie wszystko: „ekologiczne opakowania i towary, ekologiczne zachowania i postawy, ekologiczna energia, transport i turystyka, ekologiczne prawo... To, czy coś jest przyjazne dla środowiska uczyńmy stałym i ważnym kryterium przy podejmowaniu naszych codziennych decyzji. I miejmy odwagę wymagać usług i produktów wykonywanych z poszanowaniem środowiska. Narzędzie mamy przecież bardzo skuteczne - to każda wydawana przez nas złotówka” - tłumaczą organizatorzy na stronach internetowych Fundacji Nasza Ziemia.Już po raz XI w akcji uczestniczył Racibórz. Jak co roku 17 września, biorąca w niej udział młodzież porządkowała tereny wokół szkół oraz tereny rekreacyjne Raciborza. Zlikwidowano dzikie wysypisko śmieci. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta, dzięki ofiarności sponsorów, wyposażył biorących udział w „Sprzątaniu świata” w niezbędny asortyment potrzebny do przeprowadzenia akcji.
10 września „Sprzątanie Świata”, pod patronatem „Zielonej Ligi”, zorganizował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział Biura w Rudach. Tym razem akcja nie miała jedynie na celu sprzątanie lasu, ale również walor edukacyjny. Uczestnicy, dzieci i młodzież śląskich szkół, wyposażeni w specjalne mapy mieli za zadanie odnaleźć wskazany, ciekawy przyrodniczo obiekt, po czym wysprzątać go i sporządzić dokumentację - tzw. waloryzację przyrodniczą ścieżki.
(w)