W skrócie - powiat raciborski
W związku z wprowadzeniem centralnego systemu komputerowego, dotyczącego rejestracji pojazdów, jak informuje Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu, 17 i 20 września (piątek i poniedziałek) nie będą obsługiwani klienci chcący załatwić sprawy związane z rejestracją pojazdów. Chodzi o rejestrację i przerejestrowanie pojazdu, zgłoszenie zbycia, kasacje, wymiany dowodów rejestracyjnych i wszelkie zmiany w dowodach rejestracyjnych. Klienci załatwiający sprawy związane z wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami obsługiwani będą normalnie.
29 września odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta.
19 września, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, rozpoczną się obchody 40. rocznicy śmierci, pochodzącego ze Strzybnika pod Raciborzem, biskupa polowego Wojska Polskiego, ks. abpa Józefa Feliksa Gawliny. Tego dnia o godz. 10.00 w raciborskim Muzeum rozpocznie się sesja popularno-naukowa poświęcona tej pos-taci. Prof. dr hab. Franciszek Marek wygłosi referat pt. „Społeczeństwo śląskie i jego duchowieństwo”, a dr Janusz Radłowski wykład „Biskup Polowy Wojsk Polskich Gen. Dywizji Arcybiskup Józef Feliks Gawlina”. Sesję w Muzeum uświetni koncert Młodzieżowego Chóru Mieszanego „Strzecha” pod dyr. Piotra Libery. O 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w Raciborzu rozpocznie się natomiast uroczysta msza święta. W ramach obchodów zorganizowane zostaną także m.in. konkursy szkolne poświęcone Gawlinie.
W Starostwie trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia sali obsługi klienta. Znajduje się na parterze, w pomieszczeniach dawnego biura paszportowego. Niepeł-nosprawni mogą się do niego dostać dzięki specjalnej windzie. W biurze będzie można załatwić wszystkie sprawy, bez konieczności biegania po urzędowych pokojach.
Wrocławska Akademia Ekonomiczna zaprasza raciborską młodzież do studiowania w jej filii w Kędzierzynie Koźlu. Są jeszcze wolne miejsca na zaocznych studiach w zakresie finansów i bankowości. Szczegóły na stronie internetowej uczelni.
Do końca lutego 2005 r. ma się zakończyć remont części sanitariatów oraz pionu sanitarnego i gospodarczego SP 15 przy ul. Słowackiego. Urząd Miasta ogłosił już przetarg mający wyłonić wykonawcę tej inwestycji.
W Raciborzu przebywała z wizytą 47-osobowa grupa byłych mieszkańców Raciborza, obecnie mieszkających w Norymbergii. Podróż sentymentalną do naszego miasta zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Związek Raciborzan w Niemczech. Niemcy zwiedzili rodzinne miasto oraz spotkali się z władzami samorządowymi.
15 września odbędzie się kolejny koncert w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klaji. Wystąpi Adam Musialski (skrzypce) oraz Waldemar Krawiec (organy). 22 września przed publicznością zaprezentuje się chór kameralny ostrawskiego Konserwatorium. Przypomnijmy, że koncerty odbywają się w kościele farnym i zaczynają się o godz. 18.45.
25 września w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina rozpocznie się II Biesiada Literacka połączona z obchodami 21-lecia Ruchu Twórców Kultury. Potrwa od godz. 9.00 do 16.00.
18 września miejscowe Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze zaprasza na XXXIX Wielodyscyplinowy Rajd Regionalno-Ekologiczny „Po ziemi raciborskiej”. Start z placu Długosza o godz. 10.00.
19 września od godz. 7.00 na kanale Ulgi będzie można podziwiać wędkarzy. Rozpocznają się tu bowiem zawody o puchar prezydenta miasta.
Śląskie Centrum Zdrowia w Katowicach podało najczęstsze przyczyny zgonów w powiecie raciborskim za lata 2000-2002. Prym wiodą, niestety, choroby układu krążenia i nowotwory. W 2002 r. zmarło z tego powodu 572 osób. To ponad 70 proc. wszystkich zgonów.
Powiat raciborski ma jeden z najniższych współczynników zgonów niemowląt w województwie śląskim. W 2000 r. na 1000 urodzeń żywych wyniósł on 14,5, w 2001 r. 4,2, zaś w roku 2002 5,4 (dane Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach).
24 września o godzinie 17.00 Muzeum zaprasza na prezentację XVII i XVIII tomiku poezji Marii z Zobolewiczów Wojtczak pt. „Sfinks, który nie milczy” oraz „Miłość”. W programie montaż poetycki w wykonaniu młodzieży z Liceum Ekonomicznego w Raciborzu.
Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta w Raciborzu, informuje, że od 13 września do 15 października prowadzona będzie akcja deratyzacji. Do wyłożenia trutki w nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach spożywczych, w obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych zobowiązani są wszyscy właściciele, zarządcy i administratorzy nieruchomości.
8 września w Domu Pomocy Społecznej „Złota jesień” odbyło się spotkanie władz powiatu z uczestnikami wakacyjnych wyjazdów do Rendsburga i Alteny.
8 września w Urzędzie Gminy w Krzyżanowicach odbyło się spotkanie przewodniczących rad gmin powiatu raciborskiego. Tematem rozmów były aktualne problemy z zakresu utrzymania i bieżących remontów dróg powiatowych.
Wokół nowego szpitala jest ciemno, na czterdzieści lamp świeci tylko dziesięć. Jesienią szybko zapada zmrok i pacjenci boją się chodzić w takich ciemnościach - mówi na ostatniej sesji radny powiatowy Marceli Klimanek, wnioskując do władz powiatu, by interweniowały w tej sprawie.
Na zebraniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, które odbyło się 8 września uzupełniono skład Zarządu towarzystwa. W miejsce zwolnione przez Leszka Wykę wszedł Piotr Klima. Do TMZR przyjęto też nowych członków.
W przychodni przy ul. Ocickiej, w każdy trzeci piątek miesiąca (najbliższy termin to 17 września) odbywają się bezpłatne badania piersi. Dr Elżbieta Wielgos, specjalista chirurg, przyjmuje w godz. 17.00 - 18.30. Badanie nie wymaga skierowania. Od poniedziałku do środy w godz. 10.00 - 11.00 w Raciborzu przy ul. Ogrodowej 18 (Alergokol), tel. 417 32 66 odbywają się także dyżury ŚLWzR.