Wraki unieszkodliwione
Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. podjęło 1 marca tego roku nową formę działalności, jaką jest złomowanie samochodów. Zajmuje się tym nieodpłatnie, co zachęca posiadaczy wraków do legalnego i sprzyjającego środowisku naturalnemu pozbycia się ich.
Miejskie przedsiębiorstwa komunalne mają nakaz unijny, aby na terenie gminy przygotować miejsce do składowania samochodów. Odpowiednia ustawa obliguje natomiast posiadaczy starych i zużytych pojazdów do ich kasacji. Jest to sprawdzane w momencie wyrejestrowywania auta, kiedy należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Coraz więcej starych samochodów jest też sprowadzanych z Zachodu, co zwiększa zapotrzebowanie na tego typu usługi. Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu przygotowywało się do tej formy działalności od czwartego kwartału ubiegłego roku. Nie zatrudniło nowych pracowników, lecz polepszyło organizację pracy. Zapobiegło to kolejnym zwolnieniom. Rynek wymusza cały czas wyszukiwanie i wdrażanie nowych form działalności. Staramy się odpowiedzieć na te wymagania - mówi Elżbieta Nowara, wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego.
Przygotowany został utwardzony i skanalizowany plac. Dostosowano też do tego typu działalności istniejące hale. Jedna służy do tzw. osuszania. To tutaj odprowadza się wszystkie płyny i oleje do specjalnych dwuwarstwowych pojemników, gwarantujących zachowanie nieskażonego środowiska naturalnego. Tutaj też następuje wstępna diagnostyka części przeznaczonych do odzysku i sprzedaży. Służy do tego tester do oceny wartości zużycia części elektrycznych i silnika (co zostaje potwierdzone wydrukiem) oraz alternator do pomiarów ciśnienia oleju w silniku i sprawności rozrusznika. Następnie pojazd trafia do hali demontażu, gdzie jest rozbierany na części, które są segregowane w odpowiednich pojemnikach. Końcowy etap to magazyn odzyskanych części, które można wykorzystać ponownie - kupić po atrakcyjnych cenach detalicznych. Cały proces recyklingu, od momentu przyjęcia samochodu do jego demontażu, wspomaga komputer wyposażony w odpowiedni program. Wszystkie szkodliwe dla środowiska naturalnego płyny samochodowe i inne części są oddawne recyklerom. Przedsiębiorstwo posiada na każdą taką rzecz karty odpadu. Części metalowe są prasowane i oddawane na złom.
Staramy się stworzyć klientom odpowiednie, jak najdogodniejsze warunki odbioru zużytych pojazdów. Nie dość, że za darmo je przyjmujemy, to jeszcze, jeśli nie są w stanie same dojechać, organizujemy ich transport. Cenę za tę usługę można negocjować, nie jest ona sztywna. Jej wysokość zależy od tego, na ile wartość odzyskanych części pokryje poniesione przez nas koszty - stwierdza Elżbieta Nowara.
Przyjmowane są tutaj wszystkie pojazdy: samochody osobowe, autobusy, ciągniki, ciężarowe. Pojawił się nawet wóz strażacki z sąsiedniej gminy. Do tej pory zakończyło tu swój żywot około trzydziestu wraków.
Stacja złomowania pojazdów jest czynna od pn. do pt. w godz. 7.00-15.00, w soboty 8.00-12.00, nr tel. 415 46 67.
Ewa Halewska