Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (643) Data wydania: 10.08.04

Będą się kludzić?

Możliwości pozyskania terenów budowlanych na terenie gminy przedstawiono mieszkańcom wsi, które mają zostać zalane w wyniku planowanej budowy zbiornika retencyjnego na Odrze. W spotkaniu z udziałem przedstawicieli pracowni urbanistycznej i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej uczestniczyli tylko mieszkańcy Ligoty Tworkowskiej, nieboczowianie nie byli tym zainteresowani.
Przewiduje się, że odtworzenie zabudowy jednorodzinnej byłoby możliwe na terenie Lubomi-Paprotnika. Z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Ligoty Tworkowskiej (mieszkańcy Nieboczów nie wzięli w niej udziału) wynika, że część z nich oczekuje odtworzenia zabudowy, część już ma upatrzone działki lub domy w innych miejscowościach. Jak stwierdziła przedstawicielka pracowni urbanistycznej, należałoby odtworzyć 120 działek budowlanych i 9
gospodarstw rolnych. Gospodarstwa o powierzchni od 2 do 6,5 hektara mogłyby powstać na terenach między Bukowem a Lubomią. Około 30 budynków mogłoby powstać w Syryni-Dąbrowie.
 

Przewiduje się wybudowanie dla przesiedleńców standardowych budynków dwukondygnacyjnych z dachem dwuspadowym. Przedstawione plany przewidujące stworzenie osiedla domków jednorodzinnych niezbyt spodobały się uczestnikom spotkania.
 

Mam budynek, za nim sad i pole orne - mówił jeden z nich. I tak chciałbym mieć, nie żebym leciał dwa kilometry do pola. Chciałbym mieszkać na wsi, tak jak mieszkam, a z tych planów wynika, że będzie to małe miasto.
 

Mieszkańcy Ligoty zwracali uwagę, że większość z nich chciałaby mieszkać w większych budynkach, które pomieszczą dwupokoleniowe rodziny. Mówili też, że wszystko zbyt długo trwa. Przedstawiciel RZGW stwierdził, że procedury administracyjne, związane z przesiedleniem mogą potrwać dwa lata, natomiast domy zbudować można w ciągu roku.
 

Sporną sprawą między mieszkańcami a inwestorem pozostaje wysokość odszkodowań. Wojewoda podczas spotkań z mieszkańcami w marcu obiecywał nawet 15-18 zł za metr kwadratowy pola, tymczasem RZGW twierdzi, że zgodnie z przepisami zapłacić może tak jak za grunty rolne, a więc kilka razy mniej.
 

Walczę o to, żeby osoby, które chcą się przeprowadzić otrzymały godne odszkodowania - stwierdził wójt Lubomi Czesław Burek. Istniejące uregulowania prawne pozwalają na wypłatę wyższych odszkodowań. Każdy musi się zastanowić kiedy sprzedać posiadaną ziemię. Moim zdaniem lepiej poczekać.
 

Z takim poglądem zgodzili się uczestnicy spotkania - zamierzają poczekać ze sprzedażą swoich budynków i ziemi na rzecz RZGW.

(jak)