Majowy folklor
Najbardziej europejskim akcentem minionego długiego weekendu w Raciborzu były IV Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląsk kraina wielu kultur”, które przez trzy dni, od 1 do 3 maja, odbywały się na zamku.
W imprezie, organizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej, wzięły w tym roku udział zespoły z Serbii, Austrii, Czech i Polski. Coroczne majowe spotkania, korzystające z unijnego wsparcia z programu Phare za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, to największe obecnie raciborskie święto folkloru. Dla miłośników tańca i kultur innych krajów to też niewątpliwa okazja, by na żywo, aż przez trzy dni, bawić się wspólnie z zespołami na zamkowym dziedzińcu.Niewątpliwą atrakcją był w tym roku występ młodych Serbów z belgradzkiej grupy „Czukarica”. Serbska muzyka ludowa, rozpropagowana już w Polsce przez Bregowić’a oraz występujących z nim Kayah i Krzysztofa Krawczyka, jest nam stosunkowo dobrze znana. Całkiem inaczej brzmi ona jednak w połączeniu z ludowym tańcem. Mali artyści z dużym kunsztem wykonywali układy, prezentując przy okazji niezwykle barwne stroje.
Całkiem inny folklor, bardziej stonowany, jakby marszowy, pokazali Austriacy z zespołu „Schutzen am Gebirge”. Tu również raciborzanie mogli podziwiać dużą wprawę młodych tancerzy, popisy dobrej orkiestry no i tradycyjne stroje, charakterystyczne dla południowych Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Przez trzy festiwalowe dni prezentowały się także czeskie zespoły: folklorystyczny z Bolacic i baletowy ze szkoły arystycznej w Krawarzu, góralska kapela „Spod kicek” z Mordarki (niedaleko Limanowej), wojnowicki „Zygzak”, grupa „Walnak” z miejscowości Walidrogi oraz „Łężczok” z podraciborskiej Zawady Książęcej.
Wszystkie siły zaprezentowali gospodarze, czyli kierowane przez Aldonę Krupę zespoły Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej. Niektóre z nich, jak na przykład mażoretki, pokazały nowe układy taneczne.
Imprezę wsparły również Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.
(waw)