Jak uzyskać zwrot niemieckiego podatku
Zwrot nadpłaconego podatku za pracę w Niemczech przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała w Niemczech i za którą pracodawca odprowadził podatek dochodowy.
Uprawnionymi do zwrotu podatku są pracownicy uzyskujący dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę, pracownicy zatrudnieni na eksportowych pracach kontraktowych lub zatrudnieni na umowę czasową. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku fakt odprowadzenia przez pracodawcę podatku, a nie okres wykonywanej pracy.
Dokumentacja niezbędna do złożenia zeznania podatkowego
Podstawowym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwrot niemieckiego podatku jest Lohnsteuerkarte (karta podatkowa). Dokument ten wystawia gmina, w obrębie której zameldowany jest pracownik. Dokument jest wprawdzie własnością pracownika, ale w trakcie trwania stosunku pracy znajduje się w rękach pracodawcy. Po ustaniu stosunku pracy, bądź też po zakończeniu roku podatkowego Lohnsteuerkarte wydawana jest pracownikowi. Oprócz danych osobowych zawiera ona między innymi zarobek brutto pracownika, kwotę odprowadzonych podatków i wysokość zapłaconych ubezpieczeń socjalnych. Jeżeli pracownik nie posiada karty podatkowej, może zwrócić się do pracodawcy o potwierdzenie wysokości dochodów na przeznaczonym do tego celu formularzu o nazwie Besondere Lohnsteuerbescheinigung.
Klasy podatkowe
Niemieckie prawo podatkowe wyróżnia sześć klas podatkowych. Do pierwszej z nich należą osoby samotnie mieszkające w Niemczech. Druga klasa podatkowa obejmuje osoby mające na utrzymaniu dziecko. Trzecia klasa przewidziana została dla małżonków, z których tylko jeden pracuje, a drugi nie posiada dochodów. Kiedy oboje małżonkowie pracują w pełnym wymiarze godzin, należą do czwartej klasy podatkowej. Z kolei piąta klasa podatkowa powstała z myślą o małżonkach, z których tylko jedno pracuje w pełnym wymiarze godzin, a drugie w niepełnym wymiarze. Osoby znajdujące się w dwóch stosunkach pracy należą do szóstej klasy podatkowej.
Koszty ponoszone przez pracownika zatrudnionego w Niemczech
Pracownicy zatrudnieni w Niemczech największe koszty ponoszą na regularne przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy. Odliczeniu od podatku podlega również delegacja, koszty utrzymania, wychowywania i kształcenia dzieci, wspieranie finansowo rodziny w Polsce, a także koszty leczenia, utrzymania mieszkania, ubezpieczenia lub zakup narzędzi do pracy. Lista kosztów podlegających odliczeniu jest długa, a ulgi powinno się wykorzystywać każdorazowo z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji pracownika.
Za jaki okres można się rozliczyć w roku 2004
W bieżącym roku dokonywane są rozliczenia za lata 2002/2003. Należy pamiętać, iż dokumentacja związana z rozliczeniem podatkowym za rok 2002 musi zostać dostarczona do właściwego miejscem urzędu skarbowego w Niemczech do dnia 31.12.2004. W Niemczech obowiązuje dwuletni okres rozliczeniowy.
Okres oczekiwania na zwrot podatku
Ustawodawstwo niemieckie nie zawiera przepisów, które zobowiązywałyby urzędników do zakończenia postępowania w określonym terminie. Jeżeli jednak został przekroczony piętnastomiesięczny okres rozliczeniowy, w takim przypadku podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę. Naliczane są one w zależności od kwoty zwrotu, jak i okresu oczekiwania na zwrot.
na podst. informacji
K&W Kanzlei