Numer: 5 (615)
Data wydania: 27.01.04
Racibórz
- 27 stycznia odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Głównym tematem obrad będzie tegoroczny budżet. W programie znalazło się również wystąpienie prof. dr hab. Joachima Raczka, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Radni zastanawiać się będą na formami wsparcia dla uczelni. Swoje sprawozdanie za 2003 r. przedstawi komisja rewizyjna uprawniona do kontroli poczynań zarządu.
- 28 stycznia na sesji budżetowej spotkają się radni Raciborza.
- Powiat raciborski podpisze oficjalną umowę o partnerskiej współpracy z walijskim Hrabstwem Wrexham. Przypomnijmy, że od 25 do 28 września w Raciborzu gościła 5-osobowa delegacja walijska. W jej skład weszli: Aled Roberts - Mayor, Shan Wilkinson - Przewodnicząca Rady Powiatu, Isobel Garner - Starosta, Alan Watkins - Naczelnik Wydziału Kultury i Fred Czulowski - tłumacz. Goście z Walii zwiedzili wówczas powiat raciborski, odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Raciborzu oraz Bibliotekę Śląską w Katowicach. Ponadto odbyły się oficjalne spotkania z władzami powiatu, a także z młodzieżą uczestniczącą w projekcie „Młody Eurosamorządowiec”.Walijski powiat Wrexham to od ponad 30 lat partner zagraniczny niemieckiego powiatu Märkischer, z którym w 2001 r. powiat raciborski podpisał umowę o partnerskiej współpracy. We wrześniu 2002 r. we Wrexham County Borough przedstawiciele powiatów Wrexham i raciborskiego podpisali list intencyjny, w którym samorządy wyraziły wolę współpracy.
- Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Stalmacha organizuje w dniach od 26 do 28 lutego I raciborskie warsztaty gitarowe. Prowadzić je będzie Grzegorz Kapołka, najlepszy gitarzysta bluesowy 2001 r., na co dzień współpracujący z GolecuOrkiestra. Koszt uczestnictwa wynosi 50 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 lutego. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 415 23 28 w godzinach od 10.00 do 18.00.
- Zarząd powiatu zaproponował radnym zaciągnięcie przez powiat 1,9 mln zł kredytu (jego spłata ma nastąpić w ciągu 10 lat) z przeznaczeniem na budowę nowego szpitala przy ul. Gamowskiej.
- 26 stycznia w Domu Kultury „Strzecha” odbył się świąteczny koncert połączony z inauguracją obchodów 85. rocznicy istnienia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Zorganizował go oddział miejski TPD w Raciborzu. Wystąpił zespół Septymka pod kierunkiem Franciszka Borysowicza oraz uczniowie SP 1 na Ostrogu. Wręczono dyplomy „Przyjaciel dziecka”.
- 22 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1 na Ostrogu została otwarta nowo wyposażona sala do gimnastyki korekcyjnej. Powstała przy wsparciu finansowym magistratu oraz - za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- 22 stycznia w Smoleniu odbyło się posiedzenie Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Wziął w nim także udział starosta raciborski Henryk Siedlaczek. W skład ZPKWŚ wchodzi Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” z siedzibą biura w Rudach w powiecie raciborskim.
- 18 stycznia chór parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Raciborza pod dyrekcją Jana Goldmana wystąpił z koncertem kolęd w Czeskich Albrechcicach. Z chórem wystąpili soliści Bogusława Czerepok (nauczycielka SP nr 18 w Raciborzu) oraz Karolina i Sarah Goldman. Zaśpiewano dwadzieścia kolęd o różnym klimacie i w wielu językach. W końcowej części koncertu wspólnie ze słuchaczami zaśpiewano Cichą Noc w czterech językach. Gospodarz Parafii ks. Mirosław Kazimierz (urodzony w woj. opolskim) Bardzo ciepło powitał i podziękował chórowi oraz solistom za wspaniały koncert. Opiekun chóru ks. Józef Zura był dumny z występu parafian. Podziękował wszystkim za gorące przyjęcie. Jak co roku, 24 stycznia, chór wystąpił z koncertem w Domu Starców przy pl. Jagiełły.
- Raciborski Fundusz Lokalny chce uhonorować raciborskich filantropów. Ogłosił pierwszą edycję konkursu „Dobroczyńca Roku 2003”. Nominacje mogą zgłaszać organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje oraz szkoły i instytucje, działające w sferze kultury i pomocy społecznej. Wnioski można pobierać w siedzibie RFL przy ul. Rzeźniczej 8 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas I Balu Filantropa organizowanego przez RFL 21 lutego.
- W lutym Młodzieżowy Dom Kultury organizuje kolejne warsztaty wokalne. Na zaproszenie Elżbiety Biskup przyjedzie Elżbieta Zapendowska, znana choćby z zasiadania w jury Idola. Warsztaty odbędą się prawdopodobnie w dniach od 19 do 22 lutego.
- W każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w pokoju nr 106 Urzędu Miasta w Raciborzu dyżurują radni: 26 stycznia Mariusz Marchwiak, 2 lutego Stanisław Mika, 9 lutego Henryk Mordeja, 16 lutego Jerzy Parys, 23 lutego Halina Sitnikow, 1 marca Maria Wiecha, 8 marca Leszek Wyrzykowski oraz 15 marca Wojciech Ziajka.
- 19 stycznia w Domu Kultury Strzecha przy ul. Londzina odbył się koncert galowy IV Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem”. W przeglądzie udział wzięło 25 zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz działających przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego powiatu raciborskiego. Jury pod przewodnictwem Grażyny Tabor przyznało 6 nagród i 6 wyróżnień.
- 24 stycznia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Piramowicza 36 w Kędzierzynie-Koźlu doszło do spotkania szachistów z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla, które należy już do tradycji, oraz, co jest nowością, z Opola. Zawody odbyły się z udziałem dwudziestoosobowych zespołów. Na rozegranie partii każdy zawodnik będzie miał do dyspozycji limit czasu wynoszący 80 minut. Niezależnie od podstawowych składów drużyn biorących udział we współzawodnictwie trzech miast, gospodarze imprezy i Racibórz wystawią dodatkowo po sześciu reprezentantów. W ich gronie znalazły się władz obu miast. Wyniki gier z udziałem prezydentów zostały zaliczone do punktacji drużynowej. Kapitanem sportowym ekipy raciborzan był Piotr Chrobak - wiceprezes KS „Rzemiosło” Racibórz.
- 28 stycznia odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. W programie przyjęcie budżetu na 2004 r., odrzucenie protestów do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Kamienioka oraz zatwierdzenie zmiany planu, która ma umożliwić budowę w tym miejscu centrum handlowego z hipermarketem.
- Nowości Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu przy ul. Słowackiego: A. Kępiński - Schizofrenia; A. Szecówka (red.) - Ksiądz Stefan Pieczka. Człowiek nadziei, dialogu i pojednania; R. Sternberg - Saper Swerling. Jak nauczyć dzieci myślenia; K. Szmidt, K. Piotrowski - Nowe teorie twórczości, nowe metody pomocy w tworzeniu; M. Socha, U. Sztanderska - Strukturalne podstawy bezrobocia w Polsce; P. Mansfield - Jak być asertywnym; D. Phillips, J. Soltis - Podstawy wiedzy o nauczaniu; J. Bińczycka - Między swobodą a przemocą w wychowaniu; K. Dambach - Mobbing w szkole; L. Telka (red.) - Programy profilaktyki uzależnień; A. Soriano - przemoc wobec dzieci; J. Brophy - Motywowanie uczniów do nauki; J. Brzeziński - Metodologia badań psychologicznych; W. Tatarkiewicz - Historia filozofii tom 1-3.