Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (613) Data wydania: 13.01.04

Podatniku zdecyduj się!

Do 20 stycznia przedsiębiorcy mają czas na podjęcie decyzji co do wyboru stawek podatkowych na 2004 r. Przed możliwością opodatkowania liniową stawką 19 proc. stoi około trzy tysiące osób w powiecie raciborskim.
Podatek liniowy to w polskiej rzeczywistości nowość. W minionym roku osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą były opodatkowane skalą progresywną, rosnącą w miarę osiągania coraz większych dochodów, z 19 do 30 i 40 proc. Sprawiało to, że obciążenia podatkowe rosły w miarę osiągania coraz lepszych wyników. Zamiast inwestować i zatrudniać bezrobotnych przedsiębiorcy płacili wysokie daniny. W tym roku rząd chce zwiększyć przyrost gospodarczy, a receptą na to ma być właśnie 19-proc. podatek liniowy. Ma on zadziałać według prostego schematu: przedsiębiorcy zatrzymają w kieszeni więcej pieniędzy, które przeznaczą na inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy.

Jak będzie naprawdę, czas pokaże. Efekty na pewno nie przyjdą szybko. Na razie istotne jest to, kto zgodnie z przepisami może i kiedy, mając na uwadze swoją sytuację, powinien skorzystać z podatku liniowego. Z informacji Urzędu Skarbowego w Raciborzu wynika, że możliwość taką ma około 3 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
   
Sprawa zasadnicza to termin 20 stycznia. Do końca tego dnia o wyborze podatku liniowego w formie pisemnej należy zawiadomić właściwy Urząd Skarbowy. Na piśmie należy podać dane osobowe oraz numer NIP oraz wpisać formułę oświadczenia o wyborze tego podatku poświadczoną podpisem przedsiębiorcy.
   
Kolejna sprawa, to kto może takie oświadczenie złożyć. Opodatkowane podatkiem liniowym mogą być tylko dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz te osiągane w ramach wykonywania tzw. wolnych zawodów. Warunkiem jest rozliczanie się na tzw. zasadach ogólnych, czyli prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej. Zachowano możliwość wyboru formy wpłacania zaliczek. Może to być forma zwykła (19-proc. zaliczka od wysokości dochodu osiągniętego w danym miesiącu) lub uproszczona bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych (miesięczna zaliczka w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od rocznego dochodu za 2002 r. lub - jeśli go nie było - 2001 r. według 19 proc. stawki).
   
Istotna jest też kwestia, kiedy z podatku liniowego skorzystać nie można. Zgodnie z ustawą nastąpi to w sytuacji, gdy przedsiębiorca uzyska przychód z wykonywania usług na rzecz byłego (na przestrzeni ostatniego roku) lub obecnego pracodawcy. Trzeba pamiętać, że dotyczy to również wspólników spółek cywilnych. Taka konstrukcja ma zapobiec przechodzeniu z umów o pracę na własną działalność gospodarczą, której celem będzie wykonywanie tej samej pracy i przedstawianie byłemu pracodawcy rachunków.
   
Nie bez znaczenia są konsekwencje wyboru podatku liniowego. Przedsiębiorca traci prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem oraz do korzystania z ulg podatkowych, w tym praw nabytych w latach poprzednich (można odliczać składki ZUS, straty z lat ubiegłych, składki zdrowotne od podatku). Nie może odliczyć również kwoty wolnej od podatku. Ale uwaga. Dotyczy to tylko dochodów z działalności gospodarczej. Jeśli więc ma jednocześnie dochody z umowy o pracę, wszystkie prawa z tego tytułu zachowuje. Może więc odliczać ulgi i kwotę wolną, ale tylko z tych dochodów. Nietrudno zauważyć, że osoby prowadzące działalność i jednocześnie zatrudnione znajdują się w bardzo komfortowej sytuacji. Jedynym obostrzeniem jest wykluczenie opodatkowania wspólnie z małżonkiem oraz konieczność złożenia w 2005 r. dwóch zeznań rocznych: z tytułu prowadzonej działalności i dochodów z umowy o pracę.
   
Zdaniem Marii Jabłońskiej, zastępcy naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu, na 19 proc. podatek liniowy opłaca się przejść w sytuacji, gdy dochód roczny przedsiębiorcy przekracza 40 tys. zł rocznie. Przy kalkulacjach należy również wziąć pod uwagę, że większość ulg podatkowych z 2003 r. znika w 2004 r. Pozostaje właściwie jedynie prawo nabyte do ulgi remontowej.
   
W raciborskim US spodziewają się, że z możliwości opodatkowania liniową stawką 19-proc. skorzysta duża grupa przedsiębiorców. Już teraz wpływają pierwsze oświadczenia.
   
Urząd Skarbowy przypomina również, że obowiązek składania oświadczeń o wyborze formy i trybu opodatkowania dotyczy jedynie tych przedsiębiorców, którzy dokonują w tym względzie zmian w stosunku do 2003 r. A więc jeśli podatnik nie skorzysta z podatku liniowego i nie zmieni formy opodatkowania (np. z zasad ogólnych na ryczałt), wówczas nie ma w ogóle obowiązku powiadamiania o czymkolwiek fiskusa.
   
Warto też pamiętać, że do 20 stycznia podatnicy prowadzący działalność gospodarczą osiągający przychody z dzierżawy lub najmu składników majątkowych nie związanych z tą działalnością mogą wybrać zryczał-towaną formę opodatkowania tych przychodów.

(waw)