Opłaty mocno w góre
Pierwszy raz od 1993 r. magistrat dokonał aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste. Dla wielu mieszkańców wiąże się to ze znacznie większymi niż dotąd wydatkami. Wzrost wynosi nieraz kilkaset procent. Pierwszym etapem aktualizacji opłat objęto około 1100 użytkowników wieczystych. Przeszacowano już 900 działek gruntu użytkowanych w tej formie.
Na zwiększeniu opłat ratusz zarobi rocznie 300 tys. zł. Dochody z tego tytułu wzrosną do około 600 tys. zł. O podwyżce było już głośno od kilku miesięcy. Prezydent wybrał w przetargu wodzisławską firmę, która dokonała już nowego oszacowania wartości działek. Średni wzrost wynosi 400 proc. W niektórych przypadkach jest to nawet 700-1000 proc. Więcej płacą m.in. użytkownicy garaży, właściciele domków położonych na miejskich gruntach oraz członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej.Mieszkańcy są zszokowani. Niektórzy nie kryją oburzenia z powodu tak dużej podwyżki. Protest w tej sprawie wystosowała Powiatowa Rada Programowa Samoobrona RP w Raciborzu. Prezydent tłumaczy, że opłat nie aktualizowano dziesięć lat, choć w całej Polsce robi się to średnio co 3-5 lat. Teraz zaszła taka konieczność i stąd od razu duży skok stawek w górę.
Instytucja użytkowania wieczystego uregulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepisy te stanowią, że wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swojego prawa opłatę roczną oraz normują zasady i tryb ustalania opłat rocznych. Zasadniczą przesłanką aktualizacji opłaty rocznej jest zmiana wartości nieruchomości.
Dla ustalenia czy nastąpiła zmiana wartości nieruchomości gruntowej zachodzi potrzeba określenia aktualnej wartości przez rzeczoznawców majątkowych. Ustawodawca wprowadził ograniczenia stosowania aktualizacji opłaty w okresach nie krótszych niż raz w roku - czytamy w oficjalnym komunikacie nadesłanym nam z Urzędu Miasta. Wysokość opłaty rocznej zależy zarówno od wartości nieruchomości użytkowanej wieczyście, jak i celu na jaki została oddana. W przypadku budownictwa mieszkaniowego stawka ta wynosi 1 proc. ceny, zaś działek pod działalność handlową, usługową, przemysłową, garażową - 3 proc. ceny.
Ostatnią aktualizację opłat rocznych przeprowadzono w Raciborzu w 1993 r. Przez ten okres wartość nieruchomości zmieniła się kilkakrotnie. Zaszła zatem pilna potrzeba dostosowania opłat do faktycznej wartości, czego dokonano w bieżącym roku, zgodnie z obowiązującą procedurą. Aktualnie użytkownikom wieczystym doręczane są zawiadomienia o wypowiedzeniu dotychczasowej opłaty i propozycji nowej. Opłaty te będą skuteczne na rok 2004 i należy je wpłacić do 31 marca przyszłego roku - czytamy dalej w oświadczeniu Urzędu Miasta.
Użytkownicy wieczyści mogą zapoznać się z operatem szacunkowym wartości swojej nieruchomości, który jest do wglądu w pok. nr 218 Urzędu Miasta. Osoby, które nie godzą się z wysokością zaproponowanej opłaty mogą w terminie 30 dni odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Katowicach. W odwołaniu należy podać, dlaczego aktualizacja nie jest uzasadniona bądź to, iż uzasadniona jest w innej wysokości. SKO w merytorycznym orzeczeniu albo oddali wniosek użytkownika wieczystego (wówczas obowiązuje opłata w wysokości zaoferowanej w wypowiedzeniu) albo ustala nową wysokość opłaty, bądź to na poziomie dotychczasowym (przed wypowiedzeniem) albo wyższym. Od orzeczenia Kolegium przysługuje sprzeciw, co jest równoznaczne z przekazaniem sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Warto dodać, że użytkownicy wieczyści, których dochody na osobę w rodzinie nie przekraczają 50 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który ma być wnoszona opłata, są ustawowo zwolnieni z jej połowy jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Obecnie aktualizacje opłat dokonywane są w większości gmin w Polsce.
(waw)