Jak zapobiegać urazom w sporcie
Odnowa biologiczna (8). W poprzednim tygodniu przedstawiłem państwu środki odnawiające w PODOKRESIE PRZYGOTOWANIA OGÓLNEGO. Przejdźmy zatem do następnego okresu w „Pracy” sportowca.
Odnowa w podokresie przygotowania specjalnegoZastosowanie elementów treningu specjalistycznego, tj. szybkości, siły specjalnej, wytrzymałości szybkościowej i techniki, powoduje, że częściej niż w podokresie poprzednim mogą wystąpić objawy zmęczenia obwodowego nerwowo-mięśniowego. Dlatego, poza wymienionymi w poprzednim artykule, zaleca się zabiegi lokalne, a w szczególności na eksploatowane partie mięśni i stawy.
· Kąpiele solankowe ciepło-gorące (sól Bocheńska, Iwonicka)
· Masaż ręczny i wirowy
· Naświetlanie soluxem
· Ciepłe i zimne kompresy (parafina, krioterapia) w zależności od potrzeb
· 1 - 2 a nawet 3 razy w tygodniu zabiegi ogólne przegrzewające organizm (sauna, solankowe kąpiele całościowe), gdy obciążenia treningowe nie powodują nadmiernego odwodnienia organizmu
· Masaż treningowy o charakterze lokalnym
· Masaż całościowy - 2 razy w tygodniu
· Masaż częściowy - pozostałe dni.
W przypadku masażu stawów większość czasu należy przeznaczyć na technikę rozcierania. Uzyskujemy wtedy elastyczność aparatu wiązadłowego i większą zdolność do pracy.
Podokres przygotowania specjalnego to okres, który poprzedza podokres główny (startowy). Dlatego też w tym okresie zaczyna się np. w GRACH ZESPOŁOWYCH (piłka nożna) walka o miejsce osobowe w pierwszej jedenastce drużyny. Sparingi, tzw. gierki wewnętrzne to właściwe „wskaźniki" dla trenera o przydatności danego zawodnika, a zarazem źródło DROBNYCH I POWAŻNYCH KONTUZJI. Nie rozpoczął się jeszcze okres startowy, a zawodnik „idzie” na całość - bo jest motywacja - pierwsza jednostka. Często wypacza się tak ważną zasadę: ZASADA STOPNIOWANIA TRUDNOŚCI. Omijanie tej zasady niejednokrotnie sprowadza do wystąpienia poważnych urazów sportowych. A co gorsze, dochodzi nawet do tego, iż przydażona kontuzja nie jest zgłaszana przez samego poszkodowanego w obawie przed wykluczeniem z walki o miejsce w drużynie. Z mojej długoletniej praktyki sportowej mogę stwierdzić: DZISIEJSZY SPORT WYCZYNOWY - TO NIE ZDROWIE
Dlatego też, jako rodzice, nauczyciele, trenerzy, medycy sportowi starajmy się aby nie popełniać błędów (związanych z przebiegiem kariery sportowej) w długoletnim procesie treningowym.