WWW na poziomie
O witrynie www.raciborz.pl, która jest dostępna w internecie dopiero od trzech miesięcy napisano w „Poradnikowym i edukacyjnym miesięczniku internetowym INTERNET”. Opisano ją w dziale nowości i będzie pretendować do miana witryny miesiąca. Nowe raciborskie www zastąpiło stary portal, nieatrakcyjny graficznie, z przestarzałymi danymi, nie przystający do godności ponad 60-tysięcznego miasta. Wszystko zostało w nim „odświeżone”. Doszło forum dyskusyjne, na którym można było śledzić wiele ciekawych dyskusji, choć internauci zarzucają pracownikom ratusza cenzurowanie wypowiedzi. I ta cenzura to chyba jedyny jak na razie mankament nowego magistrackiego www.
Serwis internetowy Urzędu Miasta Racibórz to czytelna i przejrzysta struktura, projekt graficzny wyróżniający się estetyką i funkcjonalnością. Nowy portal daje precyzyjny podział informacji w ramach wytyczonych czterech głównych działów: „Nasze miasto”, „Życie w mieście”, „Biznes w mieście” i „W Urzędzie Miasta” gwarantując internautom szybki i łatwy dostęp do szukanych informacji. Niemałe znaczenie odgrywa tutaj rola kolorystyki w prezentacji poszczególnych działów. Przez wzgląd na obszerność prezentowanego materiału zastosowano kolorystyczny podział podserwisów. Przyjęta zasada operowania barwami: niebieską, zieloną, pomarańczową oraz czerwoną, czytelnie wyznacza granice pomiędzy podserwisami, dodatkowo ułatwiając orientację oraz nawigację - objaśnia rzecznik prasowy magistratu Anita Tyszkiewicz-Zimałka, która pilotowała tworzenie www.
W dziale „Nasze Miasto” główny nacisk położony został na podkreślenie funkcji estetycznej i informacyjnej, co wpływa na wizerunek promocyjny Raciborza. Grupę odbiorców tego działu stanowią bowiem internauci poszukujący informacji o ziemi raciborskiej, zarówno jej mieszkańcy jak i turyści. Znajdą tu historię miasta, informacje o atrakcjach turystycznych, miastach partnerskich, nie brakuje także ciekawej i bogatej prezentacji zabytków i raciborskiej przyrody. Zainteresowani znajdą tutaj nawet raciborskie legendy i gotowe opisy tras spacerowych z wyszczególnionymi propozycjami wartymi odwiedzenia. Wszystko to ubarwione zostało ciekawym materiałem zdjęciowym, jednak dla zwiększenia szybkości działania serwisu zastosowano optymalną wielkość wykorzystywanego materiału zdjęciowego. Nic jednak nie uciekło uwadze projektujących serwis, bowiem dla zainteresowanych przygotowano również Galerię, gdzie umieszczono prezentacje miasta na fotografii o wyższej rozdzielczości. Tutaj zastosowano przejrzysty podział na kategorie. Celem galerii jest także umożliwienie publikacji dorobku fotograficznego lokalnym artystom - zgodnie z założeniem, że nowy serwis internetowy miasta ma być współtworzony przez jego mieszkańców - dodaje Tyszkiewicz-Zimałka.
Istotne są funkcję utylitarne serwisu a więc to, ile praktycznych korzyści z korzystanie wyniesie mieszkaniec Raciborza. Dla niego przeznaczony jest informator miejski pt. „Życie w Mieście”. Podzielony jest na działy: aktualności, instytucje, komunikacja, kultura, turystyka i rekreacja oraz informacje praktyczne. „Biznes w Mieście” - informator przedsiębiorcy, to podserwis stworzony z myślą o potencjalnych inwestorach i wszystkich prowadzących działalność gospodarczą w Raciborzu. Zainteresowani znajdą tutaj zawsze aktualną ofertę przetargową oraz inwestycyjną a także „Poradnik przedsiębiorcy”. Internauci aktywni gospodarczo mogą tu pobrać wnioski i formularze wykorzystywane przy rejestracji i prowadzeniu działalności gospodarczej wymagane przez magistrat. Przez wzgląd na liczbę procedur (101), poradnik wspierany jest wewnętrzną wyszukiwarką zasobów. Po wypeł-nieniu prostego formularza każde przedsiębiorstwo może łatwo zaistnieć w internetowej bazie firm.
Ciekawscy mogą zajrzeć do modułu „W Urzędzie Miasta”. Tu można znaleźć wszystkie informacje dotyczące samorządu terytorialnego a więc prezydenta i radnych, w tym oświadczenia majątkowe. Sprawdzimy co i gdzie załatwić, wydrukujemy niezbędne formularze oraz dowiemy się jakie dokumenty są nam potrzebne przy załatwianiu spraw urzędowych i jakie opłaty jesteśmy zobligowani uiścić.
Podnosząc walory użytkowe portalu miejskiego wdrożone zostały również inne ciekawe moduły: „kalendarium wydarzeń” działający w ramach oprogramowania CMS - e-system. Stworzona aplikacja daje możliwość publikowania zapowiedzi wydarzeń z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ich przeglądanie odbywa się w oparciu o dynamiczne kalendarium. Ciekawą pozycją jest również „Informator o Unii Europejskiej”, gdzie odwiedzający serwis zasięgną pełnej wiedzy o samej UE oraz o programach strukturalnych - opisuje rzecznik. Informator przydatny jest również biznesmenom, którzy określając problem łatwo uzyskają odpowiedź na nurtujące ich zagadnienie.
Moduł „Chcę...” to losowa prezentacja zagadnień typu.: Chcę sprawdzić dyżury aptek, założyć działalność gospodarczą itp. stanowiących przegląd informacji, jakie użytkownik może znaleźć w portalu miejskim. Rolą modułu jest zwrócenie uwagi na konkretne zagadnienie i umożliwienie szybkiego dostępu do konkretnej podstrony. Narzędzie kontaktu i korespondencji seryjnej jakim jest „Newsletter”, umożliwia bieżące informowanie użytkowników serwisu miejskiego o nadchodzących wydarzeniach oraz innych istotnych faktach z życia miasta. Możliwość dowolnego podziału grup docelowych newslettera umożliwia prowadzenie bieżącej korespondencji z uwzględnieniem profilu odbiorcy.
Stronę na zlecenie Urzędu wykonała rybnicka firma Marcom.
(opr. waw)