Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (605) Data wydania: 12.11.03

Ten listopadowy dzień...

Bieńkowiczanie uroczyście poświęcili odrestaurowany pomnik w święto Wszystkich Świętych. Zabytek, który od lat miał wielkie znaczenie dla mieszkańców Bieńkowic, jest pamiątką po odeszłych w wyniku działań wojennych przodkach.
W sobotę po nabożeństwie ksiądz proboszcz wraz z wiernymi przeszedł w procesji pod pomnik. Pracownicy OSP w odświętnych mundurach nieśli swoje sztandary. Cześć z nich już czuwała przy pomniku. Gdy wszyscy zebrali się pod zabytkowym krzyżem, ksiądz uroczyście poświęcił pomnik. Rozbrzmiał głos trąbki i werbla - soł-tys z Ireną Klimzą oraz Janem Krzykałą, wójt gminy i przedstawiciele OSP złożyli wieńce.

Pomnik posiada trzy tablice pamiątkowe poległych i zaginionych w I i II wojnie światowej. Tablice poległych w I wojnie światowej odsłonił wójt. Tablice poległych w II wojnie światowej odsłonił Karol Uliczka, a zaginionych w II wojnie światowej- Alojzy Karpisz. Młodsi mieszkańcy Bieńkowic - kuzynki Agnieszka i Karolina Grzybek przybliżyły zgromadzonym krótką historię zabytku.

Nastrojowy Apel Poległych przygotował i poprowadził Wolfgang Kroczek. W imieniu sołtysa Bieńkowic i wszystkich osób zaangażowanych w odbudowę podziękował sponsorom i powiedział: „ Pomnik poległych ma być nie tylko symbolem pamięci, ale przede wszystkim symbolem przestrogi dla obecnych mieszkańców, jak również dla potomnych. To również nadzieja, że nie wrócą już czasy wojen, płaczących wdów i sierot, gdzie listonosz zbliżający się do domu wywoła trwogę. Aby nie wróciły czasy bezsensownego burzenia pomników. Bieńkowiczanie, żyjmy w czasach, gdzie nie trzeba będzie zadawać pytań. Pytań, które nasuwały się wymienionym na tablicach osobom w ich ostatnich chwilach życia”. Dziewczęta z Michałem Kroczkiem uroczyście odczytali nazwiska ofiar wojen wymienionych na pomniku. Dużą pomocą w rekonstrukcji nazwisk poległych była dokumentacja udostępniona przez Alojzego Cwika.

Po modlitwie kapłanów wójt gminy wyraził słowa radości z zakończenia prac nad pomnikiem i podkreślił jego znaczenie. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem. Mieszkańcy wsi w skupieniu rozeszli się do swoich domów.

Pełne zadumy święta w tym roku podkreślone zostały w Bieńkowicach oddaniem czci ofiarom wojen. Teraz mieszkańcy wsi już mogą zapalać znicze pod krzyżem swoim tragicznie zmarłym najbliższym. Dla turystów, pięknie odrestaurowany zabytek będzie znaczącą atrakcją i na pewno skłoni do refleksji nad historią regionu.

(mg)