Kobiety muszą się zintegrować
6 października w Sali Sejmu Śląs-kiego w Katowicach odbyło się I Forum Kobiet Województwa Śląskiego pod hasłem: „Śląsk - Polska - Europa - Unia”.
Forum odbyło się z inicjatywy Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Wzięło w nim udział około 200 kobiet reprezentujących różne opcje polityczne i różne stanowiska. W szczególności uczestniczkami były kobiety mające wpływ na gospodarkę - senatorki, posłanki, radne różnych szczebli samorządowych. Głównymi tematami były: problemy kobiet polskich w kontekście przystąpienia do UE, współczesna kobieta w biznesie, organizacje i inicjatywy kobiece realizujące politykę na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w integracji z UE, rola i zadania Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.W województwie śląskim prawie 47 proc. kobiet jest aktywnych zawodowo. Oznacza to, że wśród 100 kobiet 47 z nich pracuje lub poszukuje pracy. Najwyższą aktywność zawodową odnotowuje się w grupie kobiet 25-34-letnich oraz 34-44-letnich. Wśród kobiet aktywnych zawodowo najliczniejszą grupę tworzą te z nich, które ukończyły szkoły średnie i policealne (47,3 proc.). Wskaźnik zatrudnienia w województwie śląskim jest niższy dla kobiet (36 proc.) niż dla mężczyzn (48,4 proc.). Najwyższy wskaźnik zatrudnienia dotyczy grup kobiet z wykształceniem wyższym (77 proc.), a najniższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano wśród kobiet z wykształceniem podstawowym (9,4 proc.). Zdecydowana większość kobiet pracujacych zawodowo to pracownice najemne. Drugą grupę, choć już nie tak liczną, tworzą kobiety pracujące na własny rachunek.
Na początku lat 90-tych zmienił się charakter regionu. Sporo zakładów przemysłu ciężkiego zostało zlikwidowanych. Spora część społeczeństwa została więc bez pracy. Spadły dochody rodziny. Kobiety musiały więc podjąć inicjatywę aktywności zawodowej, np. założenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Zmusiło to je do dokształcania się, przekwalifikowania, podnoszenia kwalifikacji i do „wyjścia z domu”. Pozwoliło również uwierzyć w siebie i swoje możliwości, zachęciło do aktywności zawodowej i społecznej. Część z nich zaczęła przejawiać aspiracje polityczne, a tymczasem barierą dla ich uczestnictwa w życiu publicznym stał się stereotyp dający pierwszeństwo w tej działalności mężczyznom. W następstwie takiego podejścia publiczna aktywność kobiet zmalała. Tymczasem obserwacja życia w Europie pokazała, iż w rozwiniętych demokracjach europejskich kobiety na równi z mężczyznami biorą udział w życiu publicznym. Polki podjęły więc działania w kierunku wyrównywania szans.
Mamy szansę żyć w ciekawych czasach... I w niezwykłym miejscu: w centrum Europy w dużym kraju o wielkiej historii i wspaniałych tradycjach, w regionie którego mieszkańcy słyną z pracowitości, solidności i zamiłowania do porządku.
Jesteśmy krok przed wstąpieniem w struktury Unii Europejskiej, stoimy przed koniecznością uczestniczenia w procesach restrukturyzacji przemysłu i zmian gospodarczych. W naszym województwie mieszka 4.750 tys. osób, z tego niemal 2.500 tys. to kobiety. Jesteśmy dobrze wykształcone, jednak często zajmujemy niższe niż mężczyźni pozycje w pracy i zarabiamy 20-30 proc. mniej niż oni (na tych samych stanowiskach).
Nasz kraj już korzysta z doświadczeń i osiągnięć państw europejskich, w których polityka równościowa objęła nie tylko zagadnienia prawne, ale także problemy społeczne, udział we władzach i gremiach decyzyjnych.
My kobiety musimy się zintegrować, a dzięki temu zaczniemy na większą niż dotychczas skalę podejmować wspólne działania, które sprawią, że nam wszystkim - i kobietom i mężczyznom - będzie lepiej się żyło. W tym celu proponuję utworzyć Demokratyczną Unię Kobiet w Raciborzu przy biurze posła na Sejm RP Andrzeja Zająca, Racibórz, ul. Batorego 4/6 d, II pietro, tel. 414 97 23 (poniedziałki, środy, piątki od godz. 10.00 do 15.00, tel. komórkowy 602 136 167).
Jadwiga Hyrczyk-Franczyk,
radna Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach,
wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej
w Katowicach,
członek Komisji Edukacji,
Nauki i Kultury.