Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (604) Data wydania: 05.11.03

W skrócie - powiat raciborski

  • Gmina Racibórz wspólnie z innymi gminami powiatu raciborskiego przygotowują projekt pod nazwą „Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu”. 29 października w tej sprawie odbyło się kolejne spotkanie robocze, w którym uczestniczyli włodarze: Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Kornowaca, Rudnika, Pietrowic Wielkich, Krzyżanowic i Raciborza. Projekt przewidziany jest do realizacji na lata 2004 - 2008. Zakłada odprowadzanie ścieków z 6 gmin do oczyszczalni w Raciborzu i związany jest z budową na terenie poszczególnych gmin sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 622 kilometrów. Spodziewanym efektem realizacji tej inwestycji ma być poprawa standardu życia mieszkańców oraz przyrost miejsc pracy o ok. 1717 w skali całego przedsięwzięcia. Projekt zakłada dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszu Spójności. Urząd Miasta Racibórz w porozumieniu z zainteresowanymi gminami przedłożył w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kartę potencjalnego przedsięwzięcia do dofinansowania. W efekcie zadanie to zostało ujęte w wykazie przedsięwzięć z terenu województwa śląskiego, kwalifikujących się do dofinansowania, który przekazany został do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt przedsięwzięcia został oszacowany na około 231 mln zł, z czego 78,18 proc. ma pochodzić z Funduszu Spójności.
  • Dyrekcja Szpitala Rejonowego ogłosiła konkursy na stanowiska pielęgniarki przełożonej i oddziałowych oraz ordynatorów oddziałów wewnętrznego I i II oraz obserwacyjno-zakaźnego.
  • 10 października Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ul. Żorskiej w Raciborzu, wraz z innymi zakwalifikowanymi jednostkami oświatowymi, otrzymało tytuł „Szkoły z klasą” oraz specjalny certyfikat, przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W uzasadnieniu decyzji Prezydent stwierdził, iż raciborska placówka „dobrze uczy każdego ucznia, ocenia sprawiedliwie, uczy myśleć i rozumieć świat, rozwija społecznie, pomaga uwierzyć w siebie oraz przygotowuje do przyszłości”.
  • 5 listopada w Bibliotece Piotra Bezrucza w Opawie odbędzie się Dzień Polski. W programie: pokazowa zabawa dla dzieci, informacja o projekcie „Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie” (M. Szczygielska), wykład pt. „Obecność polskiej beletrystyki w czeskiej literaturze w 90. latach XX w.” (Libor Martinek), pokaz wykorzystania zapisów z www.knihservis.cz w bibliotecznym programie Clavius oraz program kulturalny „Nie, nie żałuję niczego - Edith Piaff i jej legenda” w wykonaniu Krystyny Komarek i Marzeny Mróz.
  • 29 października w Będzinie odbył się Konwent Starostów Województwa Śląskiego. Podczas spotkania starostowie powiatów województwa śląskiego zapoznali się z programem pn. „Model wdrażania Programu Partnerstwa Lokalnego w Województwie Śląskim w latach 2003-2004”. Udział w posiedzeniu wziął także Jerzy Wziontek, etatowy członek zarządu powiatu raciborskiego.
  • 30 października w Olsztynie koło Częstochowy odbyło się posiedzenie Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Wziął w nim udział akże starosta raciborski Henryk Siedlaczek, który został mianowany członkiem Rady ZPKWŚ przez wojewodę śląskiego Lechosława Jarzębskiego.
  • Wkrótce ukaże się drugie wydanie książki autorstwa N. Miki i S. Bělastovej pt. „Wspólne raciborsko-opawskie dziedzictwo. Společné ratibořsko-opavské dědictví. Příručka k regionální výuce”. Pierwsze wydanie ukazało się w 2000 r. Teraz, poprzez Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Unia Europejska wsparła druk kolejnego tysiąca egzemplarzy. Treść pozycji została uzupełniona, a zamieszczone zdjęcia będą reprodukowane w kolorze.
  • 31 października, w związku ze Świętem Zmarłych, starosta raciborski Henryk Siedlaczek i prezydent Raciborza Jan Osuchowski złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów na grobach i pomnikach w Raciborzu. Odwiedzili cmentarz żołnierzy radzieckich i pomników Powstańców Śląskich oraz cmentarz „Jeruzalem”, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Sybiraków i raciborzan poległych podczas II wojny światowej.
  • Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Hałas E. (red.) - Rozumienie zmian społecznych; Jura J., Roszczypała J. - Metodyka przygotowania prac dyplomowych; Gaj J., Hądzelek K. - Dzieje kultury fizycznej w Polsce; Osiński W. - Zarys teorii wychowania fizycznego oraz Antropomotoryka; Marecki B. - Anatomia funkcjonalna w zakresie studiów wychowania fizycznego; Turowski J. - Małe struktury społeczne oraz Wielkie struktury społeczne; Francuz P. (red.) - Psychologiczne aspekty odbioru telewizji; Cekiera C. - Psychoprofilaktyka uzależnień oraz terapia i resocjalizacja osób uzależnionych; Podstawy psychologii. Podręcznik dla studentów; Ossowski R. - Teoretyczne i praktyczne podstawy rehabilitacji.
  • Starostwo Powiatowe w Raciborzu informuje, że 10 listopada urząd będzie nieczynny.
  • Cotygodniowe dyżury kontynuują radni Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu mają okazję spotkać się z nimi w każdy czwartek, w godz. od 15.00 do 16.00. Ponadto w każdy poniedziałek odbywają się dyżury Prezydium Rady Powiatu, w godz. od 9.00 do 10.00. Miejscem dyżurów jest Biuro Rady pok. nr 23 w Starostwie przy ul. Klasztornej 6. Harmonogram: 6 listopada - Henryk Panek, 13 listopada - Grzegorz Utracki, 20 listopada - Ryszard Winiarski, 27 listopada - Norbert Mika, 4 grudnia - Małgorzata Burek, 11 grudnia - Dorota Lachowicz.
  • Swoje dyżury mają też radni miejscy. Odbywają się one w każdy poniedziałek od godz. 15.00 do 16.00 w pokoju nr 106 Urzędu Miasta. Kolejne odbędą się: 17 listopada - Marian Gawliczek, 24 listopada - Roman Gnot, 1 grudnia - Wiesław Jacheć, 8 grudnia - Tadeusz Karski, 15 grudnia - Piotr Klima, 22 grudnia - Krystyna Klimaszewska.
  • 11 listopada o godz. 16.30 w sali widowiskowej RCK przy ul. Chopina będzie można obejrzeć program poetycko-muzyczny oraz film Kazimierza Kutza „Perła w koronie” z okazji 85 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
  • Stowarzyszenie Artystów i Podróżników Grupa Rosynant oraz Raciborskie Centrum Kultury zapraszają 7 listopada o godz. 18.00 w galerii Kopyto (I piętro gmachu Domu Kultury przy ul. Chopina 21) na otwarcie wystawy grafiki i rysynku autorstwa Karoliny Stanieczek.