Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (602) Data wydania: 22.10.03

Cudeńka Meyera

Spośród wielu wydawców kartek z widokami przedwojennego Raciborza szczególną uwagę przykuwa Reinhard Meyer. Ten raciborski drukarz, edytor wielu książek, w tym polskiej „Drogi do Nieba dla dzieci” ks. Ludwika Skowronka, miał swoją firmę przy ul. Wojska Polskiego, dawniej Zwingerstrasse.
Meyer konkurował na rynku pocztówek, niezwykle popularnych na przełomie XIX i XX w., z renomowanymi wydawnictwami niemieckimi, m.in. Bruno Scholzem z Wrocławia, dr. Trenklerem & Co. z Lipska i Stengel & Co. z Lipska oraz lokalnymi wydawcami, z których na czoło wysuwał się z pewnością Eugen Simmich (miał swoją księgarnię i wydawnictwo przy Rynku), Carl Roelle czy Franz Lindner. Wszyscy tworzyli w swojej branży przysłowiową śmietankę przełomu wieków. Wydawali małe dzieła sztuki, pocztówki wieloobrazkowe - przepiękne litografie osiągające dziś wysokie ceny wśród kolekcjonerów.

Na przyjrzenie się osiągnięciom konkurentów Meyera przyjdzie jeszcze czas. Pozostańmy przy wydawnictwie z Zwingerstrasse. W zbiorach filokartystów na dzieła Meyera trafia się stosunkowo rzadko, co sugeruje, że wydawał mało kartek. Próbki jego dzieł pokazują jednak, że robił to z dużym kunsztem.

Jedną z ciekawszych jego pocztówek jest „Racibórz w 1860 r.”, egzemplarz znajdujący się już dziś w prywatnych raciborskich zbiorach, do niedawna poszukiwany na rynku antykwarycznym. Reprodukowany egzemplarz został wysłany 3 sierpnia 1899 r. do panny Evy Figulli z Ruemmelsheim.

Kolorowa w oryginale kartka pokazuje wygląd miasta z połowy XIX w., ale sięgający korzeniami XVII i XVIII stulecia, nie spotykany już na późniejszych wydawnictwach. Meyerowi posłużyły prawdopodobnie za wzór jakieś ikonografie. Na kartce widzimy ul. Nową (prawy górny róg) z bramą akcyzową, na miejscu której stała kiedyś średniowieczna Brama Nowa, rzadziej zwana Bieńkowicką.
W lewy górnym rogu przykuwa uwagę północna pierzeja Rynku z odwachem, gdzie stacjonowali strażnicy miejscy i znajdowały się cele dla aresztantów oraz podominikańskim kościołem Św. Jakuba z barokową elewacją. W medalionie umieszczono jakiś widok, choć trudno zidentyfikować obiekt.

Drugą bardzo ciekawą kolorową kartką Meyera są „Pozdrowienia z Brzezia i Nieboczów”. Wysłana została 1 października 1900 r. do panny Seidel w Monachium. Przedstawia na awersie szkołę w Brzeziu, Widok (uroczysko leśne z restauracją tłumnie odwiedzaną przed wojną przez raciborzan) oraz widok na Nieboczowy, w tym dolinę Odry. Z pocztówki wyłania się sielski obraz krainy w Bramie Morawskiej.

(waw)