Numer: 43 (602)
Data wydania: 22.10.03
- Do 24 października potrwają kolejne V Raciborskie Dni Zdrowia, organizowane przez Medyczne Studium Zawodowe oraz Raciborskie Stowarzyszenie Diabetyków. Tym razem hasłem przewodnim jest „Nie łam się - profilaktyka schorzeń układu kostnego”. Bezpłatne badania, konsultacje, zajęcia warsztatowe i wykłady odbywają się w budynku przy ul. Warszawskiej 9. Szczegóły wewnątrz numeru.
- 22 października odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. W programie dyskusja na temat bezpieczeństwa w mieście oraz ochrony środowiska. Radni mają także podjąć uchwały w sprawie zmiany tegorocznego budżetu oraz sprzedaży i zamiany nieruchomości.
- W ramach akcji „Bieg po zdrowie” Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Racibórz zapraszają do końca października całe rodziny w każdy wtorek i czwartek na godz. 17.30. Zbiórka w budynku OSiR-u. Po biegach istnieje możliwość pogrania w kręgle lub tenisa ziemnego. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.
- Wiceprezydenci Mirosław Szypowski oraz Andrzej Bartela gościli na Ukrainie w mieście Tysmenica. Pojechali tam na zaproszenie władz, by wziąć udział w obchodach Dnia Tysmenicy. Nasi włodarze wzięli m.in. udział w nabożeństwie w cerkwi, koncercie muzyki religijnej, odwiedzili jeden z zakładów pracy oraz szkołę, do której uczęszcza około 1200 uczniów. Odwiedzili również cmentarz polski.
- 6 listopada w Raciborzu gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris. Bezpłatne zaproszenia można odbierać 28 października o godz. 7.00 w hali sportowej OSiR (Rafako) przy ul. Łąkowej. Każda osoba otrzyma tylko jeden bilet. Liczba miejsc ograniczona.
- Zarząd Międzyzakładowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu przystąpił, 13 października, do dwugodzinnej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Był to protest przeciwko pogarszającej się sytuacji polskiej służby zdrowia oraz przerzucaniu na pacjentów dodatkowych obciążeń z powodu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej.
- W oparciu o projekt programu „Śląsk ekologicznie czysty” w połączeniu z programem „Pierwsza Praca”, Urząd Miasta zatrudnił czterech bezrobotnych absolwentów w ramach programu „Rozwój turystyki i rekreacji na obszarze województwa śląskiego”. Absolwenci zatrudnieni w straży miejskiej będą pełnili patrol ekologiczny do 31 grudnia 2003 r. Do ich obowiązków należeć będą następujące czynności: kontrola realizacji uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania porządku i czystości na terenie Raciborza, w tym kontrole pod kątem postępowania z odpadami ciekłymi i stałymi; wspólne patrole ze strażnikami miejskimi na terenie miasta oraz podległych terenach leśnych w celu ujawniania i eliminowania nielegalnych wysypisk śmieci; kontrole czystości placów zabaw i piaskownic, sprzątanie szlaków turystycznych oraz ścieżek rowerowych, monitorowanie uchwały w sprawie wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, inicjowanie wśród młodzieży zachowań proekologicznych oraz informowanie turystów o zasadach kontroli przyrody.
- 24 października o godz. 17.00, w sali koncertowej Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1, odbędzie się koncert zespołu NEO LEOPOLIS. Tworzą go: Jerzy Sroka - skrzypce, Daria Hrynkiewicz - fortepian, instrumenty klawiszowe oraz Wasyl Ponajda - tenor. Szerokie spektrum repertuarowe tej grupy muzycznej (klasyka, jazz, muzyka rozrywkowa, lwowski folk) jest w stanie zainteresować publiczność w każdym wieku.
- Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił II edycję konkursu „My - Polacy, Czesi, Słowacy - w sercu Europy”. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do poznawania osiągnięć sąsiadów oraz pogłębiania wiedzy o stosunkach polsko-czesko-słowackich. Chodzi także o przygotowanie młodych do życia we wspólnej Europie poprzez poszukiwanie tego co łączy oraz eliminowanie źródeł wzajemnych uprzedzeń i negatywnych stereotypów. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół średnich, którzy nadeślą prace na jeden z dwunastu zaproponowanych tematów. Prace mogą być wykonywane samodzielnie lub zespołowo, w dowolnym rodzaju, gatunku literackim bądź opracowaniu graficznym. W konkursie zostaną przyznane nagrody pieniężne (I nagroda - 500 zł, II nagroda - 300 zł, III nagroda - 200 zł). Przewidziano także wyróżnienia książkowe oraz nagrody dla nauczycieli - opiekunów prac. Organizatorami konkursu są Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Do poprzedniej edycji konkursu zgłoszono 42 prace. Przyznano po trzy nagrody w dwóch kategoriach a także 10 wyróżnień. Prace konkursowe należy przesyłać na adres Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej ul. ks. kard. S. Wyszyńskiego 7, 40-530 Katowice w terminie do 24 listopada 2003. Laureatów wyłoni komisja konkursowa powołana przez Zarząd Województwa.
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu ogłasza powiatowy międzybiblioteczny konkurs plastyczny pt. „Cuda i dziwy w wierszach Juliana Tuwima”. Udział w konkursie wymaga złożenia pracy plastycznej w formacie od A4 do 100 x 70 cm, wykonanej dowolną techniką w jednej z placówek MiPBP w Raciborzu lub w gminnych bibliotekach publicznych powiatu raciborskiego, do 20 listopada 2003 r. Dodatkowe informacje pod numerem 415 37 24 lub w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.
- 21 i 23 października Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do sali kameralnej Strzechy przy ul. Lodzina na „Zabawy ze słowem”, czyli warsztaty recytatorskie dla nauczycieli klas I-III. Poprowadzi je Jolanta Dzumyk. Z kolei 24 października w tej samej sali o godz. 10.00 rozpocznie się koncert umuzykalniający dla dzieci klas od I do III, który poprowadzi Franciszek Borysowicz.
- Cotygodniowe dyżury kontynuują radni Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu mają okazję spotkać się z nimi w każdy czwartek, w godz. od 15.00 do 16.00. Ponadto w każdy poniedziałek odbywają się dyżury Prezydium Rady Powiatu, w godz. od 9.00 do 10.00. Miejscem dyżurów jest Biuro Rady pok. nr 23 w Starostwie przy ul. Klasztornej 6. Harmonogram: 23.10 - Krzysztof Kowalewski, 6.11 - Henryk Panek, 13.11 - Grzegorz Utracki, 20.11 - Ryszard Winiarski, 27.11 - Norbert Mika, 4.12 - Małgorzata Burek, 11.12 - Dorota Lachowicz.
- Od 3 listopada sprawy paszportowe i pozostałe sprawy obywatelskie klienci Starostwa Powiatowego w Raciborzu będą załatwiać już nie w budynku przy ul. Klasztornej 6, lecz przy placu Okrzei 4a, gdzie obecnie mieści się siedziba Wydziału Komunikacji i Transportu (dawna delegatura oświaty przy internacie SMS-u). Bez zmian pozostaną godziny przyjmowania petentów. Od poniedziałku do piątku będą załatwiani w godzinach od 7.30 do 15.30. Biuro Paszportowe, przypomnijmy, czynne jest również od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w czwartki od godz. 9.00 do 17.00.